Skocz do zawartości


sredni puls ...


364 odpowiedzi w tym temacie

#21 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 06 luty 2007 - 08:20

chcąc utrzymywać się w granicach ustalonych przez pulsometr musiałbym wolno jeździć a to jak pewnie sie domyślacie jest zawstydzające - koleś na szosie w pełnym ubiorze i jedzie 20-25 km/h.

Dadi, czy podążają za Tobą fotoreporterzy? :lol: .
Ja też jeżdżę przeważnie sam i jadąc nawet 20km/h nikogo to nie zainteresuje, więc nie wiem gdzie ten obciach. Faktem jest, że człowieka korci przycisnąć na pedałka, bo po to jest przecież szosówka, ale również po to jest pulsometr, żeby nasze zapędy czasami hamował.
Nawiasem mówiąc, latem mój trening jest z reguły bardziej intensywny, a jazdę regeneracyjną odbywam jako wycieczkę rowerową z żoną, albo znajomymi. Jak jadę sam to raczej po to, żeby trochę się spocić ;-)

pozdro horny

#22 Gosc_Stas_*

Gosc_Stas_*
  • Gość

Napisano 06 luty 2007 - 11:28

... jeśli chodzi o zwykłe treningi, to średni puls oscyluje w granicach 170 ud/min. ... :) jeśli macie jakieś uwagi itp, to piszcie ;-) ;-) ;-)

Moja uwaga jest taka, ze jesli na ZWYKLYCH treningach masz sredni puls 170 to raczej masz uszkodzony pulsometr, chociaz nie przesadzam o niczym ...

Pzdr
Stas

#23 Gosc_tozik_*

Gosc_tozik_*
  • Gość

Napisano 06 luty 2007 - 14:51

Podłączę się do dyskusji - czy też obserwujecie, że HRmax osiągane w czasie treningu/zawodów zależy od aktualnej kondycji/wytrenowania i też od rodzaju wysiłku.
U mnie np. zanotowałem takie wartości HRmax:
- czasówka pod górę w środku sezonu: 193
- czasówka pod górę po sezonie, po kilku tyg przerwy w terningu: 200
- bieganie, zima, do "upadłego" - 195
Podobno im jest się w lepszej kondycji tym trudniej wykręcić wysokie HRmax?

#24 sp0097jg

sp0097jg
  • Użytkownik
  • 124 postów
  • SkądKamienna Góra

Napisano 06 luty 2007 - 15:23

To znaczy może wniosę tu małą poprawkę... chodzi mi o tegoroczne treningi, a że mam mało okazji do jazdy "w terenie", to jadę na dość "dużych obrotach". Jeśli ukształtowanie terenu może tu mieć jakąś rolę, to mieszkam koło Karpacza - sporo ostrych podjazdów, w sumie to tylko na nich opierają się dotychczasowe treningi w sezonie '07... Być może dlatego mam teki puls, a nie inny... jeśli chodzi o wiek, to mam 17 lat. :-) :-) :-)

#25 Darek80

Darek80
  • Użytkownik
  • 339 postów
  • Skądokolice Łowicza

Napisano 06 luty 2007 - 15:25

Moja uwaga jest taka, ze jesli na ZWYKLYCH treningach masz sredni puls 170 to raczej masz uszkodzony pulsometr, chociaz nie przesadzam o niczym ...

Możliwe jest , że "zwykłe" treningi nie są takie znów zwykłe.

#26 sp0097jg

sp0097jg
  • Użytkownik
  • 124 postów
  • SkądKamienna Góra

Napisano 06 luty 2007 - 15:40

fakt, to było małe niedopowiedzenie :oops:

#27 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 06 luty 2007 - 15:47

Podłączę się do dyskusji - czy też obserwujecie, że HRmax osiągane w czasie treningu/zawodów zależy od aktualnej kondycji/wytrenowania i też od rodzaju wysiłku.

... na pewno w różnych okresach może być różne o parę uderzeń/min i dlatego nie wiem, czy warto aż tak dużą wagę przywiązywać do tętna maksymalnego. Do wyznaczenia progu mleczanowego i stref wysiłkowych dla amatora wystarczą popularne wzory na HRmax.

... jeśli chodzi o wiek, to mam 17 lat. :lol: :lol: :lol:

...i wszystko jasne,...małe niedopowiedzenie? :-P :-D

pozdro horny

#28 sp0097jg

sp0097jg
  • Użytkownik
  • 124 postów
  • SkądKamienna Góra

Napisano 22 luty 2007 - 16:24

teraz na treningach staram się utrzymywać tętno do 150... :) ponoć najpierw trzeba bazę zbudować, żeby mieć z czego "skakać" ;-)

#29 arcik

arcik
  • Użytkownik
  • 133 postów
  • SkądWielkopolska/Bralin

Napisano 23 luty 2007 - 20:31

U mnie na treningu średni puls to 136 , staram się patrzeć na pulsometr a nie na licznik prędkości .Dzisiaj np.: puls miałem 126 przy 90 obr/min. Czas treningu 60min. prędkość 24km/h ,a tydzień temu przy tych samych obrotach puls miałem 140 .Jak zaczynam młynkować przez 20 s. to mam RHmax 170 . ;-)

#30 mic

mic
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • Skądopole

Napisano 25 luty 2007 - 22:23

Ja dzis sie załamałem ...sredni puls 155 ! przy avg 23,9km/h szosą! Jestem po chorobie ,był duży wiatr ... jak patrzyłem na pulsometr to myślałem ,że są jakieś zakłucenia... :-/

#31 Biker_wgw

Biker_wgw
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądWęGróW

Napisano 26 sierpień 2007 - 10:25

A co jesli sie trenuje w grupie :P ;) ??

#32 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1010 postów
  • SkądLublin

Napisano 26 sierpień 2007 - 13:09

mic jak wsziadłem ostatnio na rower po długiej przerwie też miałem problemy z jazdą, nie przejmuj się, dojdziesz do formy, tylko sie nie forsuj bo sie wywrócisz na lewą stronę, poza tym sprawdź czy faktycznie nie ma zakłóceń, ja w liczniku (to nie to samo - wiem) miałem prędkość średnią 15 km/h, kolega 32km/h, problem polegał na tym, że miałem za daleko odsunięty czujnik od magnesu, może masz coś źle założone...

#33 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 26 sierpień 2007 - 14:53

Ja dzis sie załamałem ...sredni puls 155 ! przy avg 23,9km/h szosą! Jestem po chorobie ,był duży wiatr ... jak patrzyłem na pulsometr to myślałem ,że są jakieś zakłucenia... :-/


normalna rzecz... nie masz sie czym przejmowac.
forma wroci to puls i srednia bedzie taka jak nalezy.

#34 Gosc_michaelk_*

Gosc_michaelk_*
  • Gość

Napisano 31 sierpień 2007 - 17:23

Moj puls sredni oscyluje w okolicach 140
Tylko jak jestem po dlugiej przerwie mam kolo 150-160
Staram sie podczas treningów nie schodzic ponizej 130 (chociaz wiadomo ze czasami podczas zjazdow to niemozliwe)
Na forum byla juz dyskusja o osiaganiu tetna maxa, powiem szczeze ze dalej nie jestem do konca przekonany czy takie celowe osiaganie maxymalnego pulsu duzo daje. Szczze mowiac w srodku sezonu ciezko mi osiagnac maxa, zreszta nie wiem czy kiedykolwiek takowy osiagnalem (mam 19 lat czyli teoretycznie moglbym kolo 200 miec). Na trasie podczas treningu wyznaczam sobie kilka odcinkow "specjalnych" gdzie przyspieszam i daje z siebie wszystko, uzyskuje wtedy jakies max 180. Zauwazylem ze im wiecej jezdze tym ciezej mi uzyskiwac wyzszy puls. Np czasem podczas rozgrzewki ciezko mi dojsc do 130, chociaz czasem (moze np gdy malo przespalem w nocy) siadam na rower i juz mam wysoki puls pomimo ze nie wysilam sie zbytnio.

#35 maciek_xc

maciek_xc
  • Użytkownik
  • 46 postów
  • Skądgórny śląsk

Napisano 31 sierpień 2007 - 17:55

po pulsie na rozgrzewce można poznać czy w tym dniu będzie Ci noga podawała ,

przynajmniej ja tak mam że jak wsiadam na rower i na rozgrzewce mam niski puls (około 100-115) to wiem że dziś porządnego treningu nie zrobię , po prostu ogranizm jest przemęczony i ciężko wejść na wyższe pułapy tętna

natomiast gdy tętno na rozgrzewce mam około 120-130 to zawsze udaje mi się przeprowadzić porządny trening

#36 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 31 sierpień 2007 - 21:50

a mi sie wydaje, ze jest wrecz odwrotnie. przynajmniej w moim przypadku.

niski puls podczas spokojnej jazdy powiedzmy po plaskim z predkoscia 30-32 km/h jest raczej oznaka dobrego wytrenowania.
inna sprawa jak powiedzmy zaginasz sie jak dziki, idziesz w trupa, a tetno ciagle niskie i nie mozesz sie wbic wyzej.

#37 dracorp

dracorp
  • Użytkownik
  • 313 postów
  • SkądKoszalin

Napisano 10 wrzesień 2007 - 12:16

Ostatnio mnie zastanowiło jak na trening wpływa jeżeli jedziemy z tą samą średnią pulsu ale z różnymi kadencjami czyli na różnych przełożeniach.

#38 Biker_wgw

Biker_wgw
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądWęGróW

Napisano 09 październik 2007 - 19:52

Moze lepiej podawac, %hrmax, bo puls to ma sie rozny w zaleznosci od wieku.

#39 arcik

arcik
  • Użytkownik
  • 133 postów
  • SkądWielkopolska/Bralin

Napisano 16 październik 2007 - 07:58

Do tej pory, do wyznaczenia stref wysiłkowych przyjmowałem HRmax obliczone z formuły Sally Edwardsa HRmax = 210- ½ wieku – 1% masy ciała w funtach + 4
Ta formuła już jest dokładniejsza niź 220 - wiek, bo błąd tutaj zwykle nie przekracza 5%.

Uważam, że nie HRmax jest najważniejszy, ale właściwe wyznaczenie stref wysiłkowych. W związku z tym, chyba najdokładniejsza formuła obliczeniowa dla amatorów, biorąca pod uwagę tętno spoczynkowe (RHR - resting heart rate) i pozwalająca na ustalenie stref wysiłku w oparciu o tak zwaną rezerwę tętna (Heart Rate Reserve - HRR) jest formuła Karvonena.
Podam na moim przykładzie
Wstępne HRmax = 220-45lat = 175
Średnie tętno spoczynkowe RHR = 48 ud/min
Rezerwa tętna HRR = 175 – 48 = 127 ud/min
Teraz wyznaczam granice stref:
65% 0,65 x 127 + 48 = 130 ud/min
70% 0,7 x 127 + 48 = 137 ud/min
75% 0,75 x 127 + 48 = 143 ud/min
80% 0,8 x 127 + 48 = 149 ud/min
85% 0,85 x 127 + 48 = 156 ud/min
90% 0,9 x 127 + 48 = 162 ud/min
95% 0,95 x 127 +48 = 168 ud/min

pozdro horny

Zastanawia mnie dlaczego w książce Armstronga program mistrza wyliczenia są trochę inne bez tętna spoczynkowego np:
65% MHR 190 x 0,65=123
różnica niewielka według twojego 65% :?:

#40 jarek

jarek
  • Użytkownik
  • 201 postów
  • SkądKOLBERG

Napisano 16 październik 2007 - 15:00

ARCIK -7 to bardzo dużo , dopuszczalna granica lub różnica w wyznaczaniu to 2-3 udezenia ,-jest to szczególnie wazne przy progu mleczanowym --w tym momencie albo sie zakwaszasz albo jeszcze organizm sie regeneruje ,,,JAREK :shock:



Dodaj odpowiedź