Golden Cheetah - komputerowy dzienniczek treningowy
#42
Posted 20 August 2014 - 12:54
Może być różnica wynikająca z rejestracji danych - masz pomiar mocy z korby?
Bez ustawienia mocy na śr. zerową, sypią się inne wskaźniki np. NP, IF itp.
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
#44
Posted 20 August 2014 - 20:56
Jeszcze jedno - zapis co sekundę czy smart? Jak co sekundę to ewentualnie mógłbym rzucić okiem na plik (daj namiar na connect z wyścigiem).
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
#48
Posted 21 August 2014 - 07:08
A gdzie się to wszystko ustawia w GC? Nie umiem znaleźć...
Nie w GC tylko w garminie.
Nikodem - sprawdzę dziś w wolnej chwili. Już widzę, że logowanie poprawne (co 1s), szkoda że nie ustawiłeś automatycznego okrążenia wg pozycji gps, wyścig jak widzę w kółkach był, wtedy z automatu miałbyś każde kółko jako osobny interwał, przydatne do porównań i analiz ;-).
Kadencja ze stages? Bo trochę dziwna jest czasami...
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
#49
Posted 21 August 2014 - 08:28
Wygląda mi to na błąd algorytmu wyliczenia średniej mocy przez sam licznik - w przypadku ustawienia średniej niezerowej (znaczy bez uwzględnienia czasu gdy moc jest niegenerowana) - u Ciebie czasami występuje kadencja przy zerowej mocy.
W e500/800 występuje błąd, będący następstwem specyfikacji transmisji danych w protokole ANT+. Mianowicie odbiornik spodziewa się danych co sekundę, jesli nie otrzyma sygnału to duplikuje poprzednią wartość danych, ponawia to w następnej sekundzie, dopiero w trzeciej sekundzie zeruje dane. Jeśli nadajnik transmituje dane z wartością zerową, to to zostaje rejestrowane, powyższa procedura ma zastosowanie tylko wtedy, gdy nadajnik nie nadaje, ale też (z tego co widzę w swoich plikach) nadajnik kadencji/prędkości gsc-10 jest trochę skopany, bo działa podobnie - nie ma kadencji, nie ma sygnału, pomimo, że sygnał prędkości jest nadawany.
Przy nadajniku PowerTap problemu nie ma, bo piasta nadaje sygnał mocy uśrednionej z ostatniej sekundy - zawsze, gdy koło jest w ruchu. Teoretycznie podobnie powinno być w nadajniku Stages, choć w większości pomiaru z korby sygnał jest nadawany tylko wtedy, gdy jest rejestrowana moc, co powoduje zawyżanie wyliczanej mocy przez licznik, zwłaszcza w wysiłkach typu kryterium, gdy często moc spada do zera, korba nie nadaje, a licznik rejestruje przez 2s poprzednie dane.
Problem wyliczeń mocy przez garmina został rozwiązany w modelach e510/810/1000, dlatego też po wprowadzeniu nowych modeli edge podnosiły się głosy, że komputerki zaniżają średnią moc (w stosunku do poprzednich modeli), okazało się jednak, że są to zmiany w algorytmie przeliczania danych: jeśli nie ma sygnału to edge rejestruje zero w każdej sekundzie, zamiast jak poprzednio replikować przez 2s poprzednią wartość.
W Twoim przypadku jest nieco inny problem - czasami stages generuje impulsy kadencji, pomimo braku impulsów mocy. W tym przypadku wygląda mi na to, że wewnętrznie e500 po prostu wylicza średnią moc również z sekund, w których moc jest zerowa, ale kadencja niezerowa i dlatego moc średnia (niezerowa) w pliku .fit jest na poziomie 261W, choć przy prawidłowej kalkulacji powinna wynosić 271W. Garmin Connect nie przelicza danych z pliku, ale wyświetla jedynie to co ma w nim zapisane.
Zresztą podobny "feler" jest w moich plikach, przy użyciu PT + GSC10: o ile piasta generuje sygnał z zerem co sekundę, to GSC10 w przypadku braku kadencji nie wysyła sygnału (sygnał prędkości i owszem - wysyła, no chyba, że koło stoi - to też tłumaczy zwłokę w włączeniu autopauzy). W efekcie kadencja zerowa występuje tylko wtedy, gdy występuje brak kręcenia korby przez czas dłuższy niż 2s, w czasie tych 2 s zarejestrowana moc wynosi zero W. Teoretycznie można to rozwiązać bazując na kadencji podawanej przez piastę, ale ta z kolei lubi od czasu do czasu zawyżyć kadencję kosmicznymi wartościami rpm.
Rozwiązanie jest proste - należy wyliczać moc średnią w Edge z uwzględnieniem zer. Moc niezerową zawsze można wyliczyć, za to ważne współczynniki typu IF (0,964 zamiast 1,035), NP (273W zamiast 293W), no i TTS (305 zamiast 294). Nie zlikwiduje to problemu z 2s naliczaniem mocy z korby, gdy ta nie występuje, ale pomiaru Stages to akurat nie dotyczy, on wysyła co sekundę impuls, ale albo wysyła fałszywe impulsy kadencji, albo zerowe odczyty mocy w czasie ruchu korby.
Pełną i prawidłową analizę problemu można byłoby przeprowadzić chyba tylko z równoległym użyciem innego miernika mocy np. PT i porównania zarejestrowanych danych. Ale to już problem czysto akademicki ;-), do codziennych treningów należy przyjąć zasadę wyliczania mocy przez edge zawsze z uwzględnianiem mocy zerowej.
Algorytmy wyliczenia wszystkich współczynników zastosowane w GoldenCheetah są prawidłowe i wyliczają dane bez zarzutów - sprawdziłem ręcznie ;-).
(wklejam omówienie problemu ;-))
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
#50
Posted 21 August 2014 - 11:57
#52
Posted 22 August 2014 - 06:09
Nikodem, z czasem dostrzeżesz sens, zwłaszcza gdy oprogramowanie pozwoli analizować poszczególne interwały, czy kolejne okrążenia (jak również sezony, lata). Aktualnie właśnie GC pozwala na dość łatwą analizę jakości treningu i wysunięcie wniosków gdzie było za ciężko, gdzie niepotrzebnie się odpoczywało, czy też z dużą dokładnością określić przewidywaną moc na danym odcinku.
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
#53
Posted 22 August 2014 - 16:55
#54
Posted 23 August 2014 - 15:18
Świeża to może w Polsce ;-). Ja kupiłem w amazon.com (wersja na Kindle) już 1 lutego 2013: The Power Meter Handbook: A User's Guide for Cyclists and Triathletes by Joe Friel (Sep 1, 2012), za $10 bez 1 centa. Słownictwo prościutkie, polecam dla uczących się angielskiego ;-).
Faktycznie pozycja "na dzień dobry" choć rozdział 7 Using your power meter for high perfomance ma być "dla trenerów i zaawansowanych zawodników" (nie wiem jak to w tłumaczeniu polskim dali, ale w oryginale Friel tak to mniej więcej określił: this chapter is for the advanced athlete or coach who is focused on two or three A-priority races in a season with the intent of producing a peak preformance in each) dość prosto wyjaśnia podstawowe zagadnienia bazowe do analizy treningu bazującego na mocy i jest chyba najważniejszym rozdziałem tej książki.
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
#55
Posted 28 August 2014 - 19:39
Dzisiejsza wiadomość:
Mark Liversedge: Aug 28 03:20AM -0700
As part of 3.11 we will be tracking W'bal .. it's gonna be neat !
I'd like to show it on the video overlay as a battery being drained/filled
Nooo... Mam nadzieję, że na 3.11 nie będziemy czekać pół roku. Miał być osobny program treningowy, póki co ma być poprawiony moduł. Dobre i to. Obserwowanie W' w czasie rzeczywistym jest super sprawą - szkoda, że Garmin (czy inni, np. w ipBike - tam autor póki co pracuje nad nowym interfejsem...) nie zaimplementuje tego do swoich urządzeń treningowych. Teraz teoretycznie można post factum wyciągnąć wnioski jak należałoby korzystać z akumulatora mięśniowego, no ale to czasami trochę późno, choć można poprawić następny tego typu trening.
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
#56
Posted 03 September 2014 - 11:39
Korzystam z pomocy trenera jak do tej pory. Jednak sukcesywnie się uczę (kończę czytać pierwszą książkę o treningu z pomiarem mocy w języku polskim) i chyba od następnego sezony będę sam dla siebie trenerem.
Przeleciałem (znaczy szybko przeczytałem) raz jeszcze książkę Friela i po tej lekturze nie ma szans na zostanie sam sobie trenerem ;-).
Jeśli znasz angielski, to polecam:
- Serious Cycling - 2nd Edition by Edmund R. Burke - może nie najnowsza, ale zawiera wiele cennych informacji - zwłaszcza dla trenera, choć i dla tego kto chce pogłębić swoją wiedzę w tym kierunku
- Training and Racing with a Power Meter, 2nd Ed. by Hunter Allen and Coggan, Andy , PhD - lektura obowiązkowa, choć z przystępnością dla początkujących może być mały problem (ale dla zaawansowanych podstawa!)
- Cutting-Edge Cycling by Hunter Allen and Stephen Cheung
- Fitness Cycling by Shannon Sovndal - może nie tyle dla treningów bazujących stricte na pomiarze mocy (bo i dla tych co ciągle bazują na pulsometrach też ;-), strefy treningowe wg LTHR, LT Power, MHR), ale raczej dla wszystkich - wg mnie naprawdę super pozycja, pisana przystępnym językiem, zawierająca multum programów treningowych i ćwiczeń.
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
#57
Posted 04 September 2014 - 12:15
#58
Posted 02 October 2014 - 19:50
Teoretycznie powinienem polecić drugą, ale... To raczej mały fan, ale sporo wiedzy. Jednak na start wysuwa się ostatnia - zrozumieć łatwo, propozycje treningów dla każdego. Nie trzeba czytać od deski do deski, brać co potrzebne. A w międzyczasie Coggana trawić ;-).
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
#59
Posted 02 October 2014 - 20:49
W 3.11 zaimplementowano: http://veloclinic.co...ubtraction-plot
Warto poczytać szczegóły, a w GC będzie to tak wyglądać:
W tym przypadku wykres obrazuje prawidłowo oszacowane CP. W przypadku niedoszacowania o marne 5% wykres będzie wyglądać tak:
(zniekształcenie - pochylenie wykresu i dziwny szczyt)
A przeszacowany o 5%:
No i wygląd krzywej, przy poprawnym oszacowaniu CP:
Widać różnice, prawda?
Dokładne wyjaśnienia pod podanym wyżej linkiem.
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750