Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening z pulsometrem - początki


156 odpowiedzi w tym temacie

#41 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 28 sierpień 2009 - 14:33

dzięki... zobaczę czy coś stamtąd wygrzebię... :mrgreen:

#42 Gosc_jareckiVW_*

Gosc_jareckiVW_*
  • Gość

Napisano 28 sierpień 2009 - 18:57

to jak wyznaczyć hrmax??


najlepiej tak jak pisano wcześniej- na wyścigu, wg. wzoru ja powinienem mieć 195, na wyścigu miałem 205 i czarno przed oczami.. :lol:

#43 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 28 sierpień 2009 - 19:18

hehe... no to jeszcze trochę poczekam... zamierzam gdzieś wystartować dopiero w przyszłym sezonie... :mrgreen:

#44 black rider

black rider
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądPrabuty

Napisano 12 wrzesień 2010 - 14:23

Witam,
Chciałem następny sezon (ten niestety już zakończyłem) trenować mniej spontanicznie i bardziej pro ;) Planuje ustalanie progów tętna na podstawie tętna na progu mleczanowym wg próby Friela.
Z tym, zę jest taki problem: w zegarku nie mam opcji średniego pulsu, mam go tylko na trenażerze, więc mogę zrobić ten test tylko na trenażerze a potem wg tych progów trenować z zegarkowym pulsometrem. Ale jak sie ma jedno do drugie. Czy mam wziąć jakąś poprawkę co do wyniku uzyskanym w pomieszczeniu?
Z góry dzięki za pomoc

#45 Pabloszelesto

Pabloszelesto
  • Użytkownik
  • 85 postów
  • SkądWrocław

Napisano 19 wrzesień 2010 - 13:22

3. wypoczety po rogrzewce zrób sobie 30 minutową czasówke na maxa jak na zawodach zapisz średnie tetno z tych 30 minut oraz tętno max. jakie miales podczas tej 30 minutowej próby. Trasa próby bez swiateł skrzyżowań i innych rzeczy być musiał zwolnić badz sie zatrzymać. Srednie tętno ztych 30 minut jesli próbe przeprowadzisz okej to okolice twojego indywidualnego progu beztlenowego ktory jest na 90-93 % hr max. i jest przydatny przy np. interwałach.

Witam! Zgodnie z powyższym wykonałem 30 minutowy ogień. Średni puls 187. I teraz rodzą się pytania. W tekście napisane jest, że próg to 90-93 % hr max, ja zaś dowiedziałem się, że 82-85% - jednak w tym wypadku moje hr max zbliżałoby się do 230 :shock: Rozmawiałem z kolegą i on twierdzi, że 30 minut to za mało, że organizm może pracować przez taki czas na długu tlenowym.
Godzinna jazda da wymierny wynik? Pomóżcie, bo chciałbym w miarę dokładnie ustalić sobie granice na trenażer zimą, a tętna maksymalnego teraz z pewnością nie osiągnę ;-)
Pozdrawiam

#46 Gosc_T.o.m.p.o.z_*

Gosc_T.o.m.p.o.z_*
  • Gość

Napisano 19 wrzesień 2010 - 16:24

Kilka uwag bo z tego co widzę zacytowałes moja wypowiedz sprzed chyba 2 lata.

1. W anglosaskich portalach tak dla kolarzy czy biegaczy jest taka często pisana teoria że tętno średnie z ostatnich 20 minut 30 minutowej czasówki przejechanej na maxa . odpowiada mniej więcej uzyskiwanemu z badan wydolnościowych indywidualnemu progowi beztlenowemu. Taki próg na ogół jest w okolicach 90-93 % hr max. i na wykresie zakwaszenia pokazuje drugi gwałtowny skok zakwaszenia. A mówiac jeszcze w starej teorii to taki próg odpowiadajacy progowi 4 mmoli ( oczywiście wspólczesne badania pokazuja ze moze byc u jednego na 3,6 mmola a u drugiego na 5 mmoli ).

Przykład zauzmy że masz takie średnie tętno z tych ostatnich 20 minut np. 170

co przeliczając w odniesieniu do np. 92 % daje tętno max. wokolicach 189 .

2. wtedy pisalem że srednie tętno z 30 minut gdyz tez takie teorie słyszałem ale ostatnio z tego co piszą na portaalch anglojezycznych trzeba brac ostatnie 20 minut jako lpesze oszacowanie.

3. Piszesz że się dowiedziałeś że próg jest na 80-85 % hr max. co powoduje ż emasz hrt max. 230. Pojęcie progu jest niedoikreslone progów wszelkiego rodzaju jest pełno. Nie można psołuigiwac się pojęcie tetno progowe czy moc progowa.

Dlatego ja piszac o teście z 30 minut pisze konkretnei o jaki próg chodzi i z mego doswiadczenia i wiedzy i z tego co czytałem to w kolarstwie szosowym jest on wnajwazniejszy.

Reasumując na pewno nie masz tętna max. 230.

Tompoz

#47 Pabloszelesto

Pabloszelesto
  • Użytkownik
  • 85 postów
  • SkądWrocław

Napisano 20 wrzesień 2010 - 09:50

Reasumując na pewno nie masz tętna max. 230.

To wiem. Podejrzewałem prędzej pulsometr o nieprawidłowe wskazania. Ale obserwując wskazania tak podczas normalnych czynności wyniki się zgadzają.

No dobrze, a czy jest możliwe według Twojej wiedzy żeby organizm pracował przez 30 minut powyżej progu o którym piszesz? Bo oczywiście dokładnych danych nie uzyskam z takiej próby, ale na chłopski rozum - jeżeli taka praca jest niemożliwa np. przez 30, 40 czy 60 minut, to jeżeli w tym czasie przy maksymalnym wysiłku ale jednostajnym utrzymam tętno, to będzie ono przybliżonym wskazaniem progu.

Piszesz że się dowiedziałeś że próg jest na 80-85 % hr max. co powoduje ż emasz hrt max. 230. Pojęcie progu jest niedoikreslone progów wszelkiego rodzaju jest pełno.

Próg o którym się dowiedziałem ma być określony tętnem podczas którego organizm zaczyna pracować na długu tlenowym, a przez to wzrasta stężenie mleczanu. Ty piszesz o charakterystycznym "drugim gwałtownym skoku". Dosyć niejednoznaczne :->

Ogólnie mój cel jest taki, aby w jakiś przybliżony sposób wyznaczyć swoje maksymalne tętno do treningu na trenażerze (nie jestem żadnym zawodowcem, więc wartość przybliżona naprawdę mi wystarczy). Ze względu na wiek teoria przewiduje wartość 200. Co ja zaobserwowałem po 3 jazdach z pulsometrem, to że przy tętnie 160 mogę jechać spokojnie bez żadnych ekscesów oddechowych, utrzymanie tętna 180 nie powoduje żadnego dyskomfortu przez kilka/kilkanaście minut. Na podjazdach które atakowałem na stojąco (ale nie z pełnym zapałem i ambicją) tętno dochodziło do 196, ale żadnych mroczków i ciemności przed oczami nie miałem - stąd mam powody sądzić, że teoria w moim przypadku się nie sprawdza. Więc co możesz zaproponować ;-) Bo jak doszliśmy do wniosku próba 30 minutowa u mnie daje wynik rzędu >220.

#48 Gosc_T.o.m.p.o.z_*

Gosc_T.o.m.p.o.z_*
  • Gość

Napisano 20 wrzesień 2010 - 13:19

to może inaczej jakie miałeś srednie tętno z 30 minutowej czasokwi przejechanje na maxa???

Tompoz

#49 Pabloszelesto

Pabloszelesto
  • Użytkownik
  • 85 postów
  • SkądWrocław

Napisano 20 wrzesień 2010 - 13:23

187

#50 Gosc_T.o.m.p.o.z_*

Gosc_T.o.m.p.o.z_*
  • Gość

Napisano 20 wrzesień 2010 - 17:16

Okej zakładajac poprawkę że jeżeli tętno zostatnich 20 minut takiej czasówki daje okolice progu beztlenowego to zauzmy że u ciebie zamiast 187 z 30 minut niech będzie 190 z ostatnich 20 minut.

Biorąc 92 % hr max z wyjsciowego 190 to daje hr max. okołó 207.

A jak ci wyszło te 230 ???

Powtarzam na 80-85 % hr max. jest inny próg nie próg ktory sie szacuje w trakcie trwania 30 minutowej czasówki.

Reasumując biorąc pod uwagę próbe przez ciebie nie zrobioną do końca z założeniami można przyjać twój hr max. w okolicach 207.


Tompoz

#51 Pabloszelesto

Pabloszelesto
  • Użytkownik
  • 85 postów
  • SkądWrocław

Napisano 20 wrzesień 2010 - 18:40

Rozumiem. Zawiłe to trochę, te progi są jakoś zdefiniowane ściśle?

#52 Adam_S

Adam_S
  • Użytkownik
  • 63 postów
  • SkądNieporęt

Napisano 22 wrzesień 2010 - 08:02

Rozumiem. Zawiłe to trochę, te progi są jakoś zdefiniowane ściśle?

Witam,
Ogólnie trochę o tym jest tu: http://news.bikeworl....poziomy.i.moc/
Miłego ...

#53 trof

trof
  • Użytkownik
  • 29 postów
  • SkądŁódź

Napisano 10 październik 2010 - 18:10

Mam pytanie:
"Czy istnieje /ogólny,średni/ przelicznik /stosunek/,przejechanych km,do przebiegniętych km,na tej samej trasie przy tym samym tętnie, i spaleniu w obu przypadkach np. 1000kcal?"
Przykład:
Jadę z tętnem 130 u/min,przejechałem 40 km,spaliłem 1000 kcal.
Biegnę z tętnem 130 u/min,przebiegłem 10 km,spalilem 1000 kcal.
Przelicznik 4:1
Może jest literatura gdzie to jest opisane?To już drugie pytanie!

#54 p.o.s.t

p.o.s.t
  • Użytkownik
  • 1474 postów
  • SkądWrocław

Napisano 18 październik 2010 - 17:42

Mam pytanie:
"Czy istnieje /ogólny,średni/ przelicznik /stosunek/,przejechanych km,do przebiegniętych km,na tej samej trasie przy tym samym tętnie, i spaleniu w obu przypadkach np. 1000kcal?"
Przykład:
Jadę z tętnem 130 u/min,przejechałem 40 km,spaliłem 1000 kcal.
Biegnę z tętnem 130 u/min,przebiegłem 10 km,spalilem 1000 kcal.
Przelicznik 4:1
Może jest literatura gdzie to jest opisane?To już drugie pytanie!


To pytanie wg mnie jest tak głupie, że ja mógłbym postawić swoje. Masz kilka kilogramów do zrzucenia i nie wiesz, który sport da Ci lepszy efekt?
Jeżeli o to chodzi to wybierz rower, bo łatwiej (niewytrenowanemu zawodnikowi przy kości) będzie utrzymać tętno na poziomie tych 130u/min.? z tego względu, że podczas jazdy na rowerze angażowana jest mniejsza ilość mięśni/masy i łatwiej będzie Ci kontrolować swój organizm.
zdr.

#55 Gosc_T.o.m.p.o.z_*

Gosc_T.o.m.p.o.z_*
  • Gość

Napisano 19 październik 2010 - 08:41

Mam pytanie:
"Czy istnieje /ogólny,średni/ przelicznik /stosunek/,przejechanych km,do przebiegniętych km,na tej samej trasie przy tym samym tętnie, i spaleniu w obu przypadkach np. 1000kcal?"
Przykład:
Jadę z tętnem 130 u/min,przejechałem 40 km,spaliłem 1000 kcal.
Biegnę z tętnem 130 u/min,przebiegłem 10 km,spalilem 1000 kcal.
Przelicznik 4:1
Może jest literatura gdzie to jest opisane?To już drugie pytanie!


nie potrzebnie się zajmujesz rzeczami nie ważnymi jak masz ciąg na bramke to poczytaj o progach przemianach tętna wattach itd. itd.

A te liczniki kalorii to takie zabawki dodawane z jakimiś formułowanmi do pulosmetrów by kupowały je panienki ćwiczace fitnness.

Tompoz

#56 natus

natus
  • Użytkownik
  • 324 postów
  • Skądwrocław

Napisano 01 grudzień 2010 - 23:05

witam wszystkich
Generalnie w temacie treningów z pulsometrem jestem kompletnie zielony - od 3 tygodni posiadam Polara CX200 oraz trenażer. Sportów wytrzymałościowych też nigdy wcześniej nie uskuteczniałem, wolałem rywalizację drużynową w siatkówkę czy kosza, dosyć intensywną ale całkowicie amatorską.

Poczytałem co nieco tu na forum o treningach, ale widzę że każdy temat o treningu z pulsem sprowadza się w pewnym momencie do dyskusji o metodach najdokładniejszego wyznaczania HRmax

Ja, jako że wcześniej o treningach z pulsometrem niewiele słyszałem to wszedłem na stronę www.polarcyclingcoach.com - w końcu od nich mam pulsometr i mogę na tę stronę słać wyniki treningu.
Strona ta oferuje darmowe plany treningowe - wybrałem 4 tygodniowy General.
Po wypełnieniu krótkiej ankiety odnośnie mojej aktywności etc dostałem taki trening:

Poniedziałek: ~50 minut jazdy na 60-70% HRmax
Sroda: 6 minut rozgrzewki na 60-70% a potem interwały 6 minut 70-80% i 2 minuty odpoczynku na 60-70% ; 6 powtórzeń
Piątek : ~ 50 minut jazdy na 70-80% HRmax
Niedziela: ~140 minut jazdy na 60-70% HRmax
przy każdym treningu zapisane, żeby starać sie jeździć na kadencji ~90-100
Założyłem sobie że moje HRmax przyjmę jako 200, choć pewnie to herezja (popularny wzór dla mojego wieku mówi o 197, ale widziałem juz na swoim pulsometrze wartości powyżej 200)

Czy taki trening ma sens? Generalnie przez zimę chciałbym podciągnąć kondycję na rowerze na tyle, żeby mozlwie długo nie zostawać z tyłu za ludźmi, którzy już trochę jeżdżą - jak pocisnęli >35km/h to po paru km zostałem z tyłu z tętnem 190 i w górę.
O startach w żadnych maratonach czy zawodach oczywiście na chwilę obecną nawet nie myślę.

Jeśli ten program nie jest wiele wart, to jaki w zamian?

#57 goro

goro
  • Użytkownik
  • 42 postów
  • SkądWWA

Napisano 03 grudzień 2010 - 10:45

....
Czy taki trening ma sens? Generalnie przez zimę chciałbym podciągnąć kondycję na rowerze na tyle, żeby mozlwie długo nie zostawać z tyłu za ludźmi, którzy już trochę jeżdżą - jak pocisnęli >35km/h to po paru km zostałem z tyłu z tętnem 190 i w górę.
O startach w żadnych maratonach czy zawodach oczywiście na chwilę obecną nawet nie myślę.

Jeśli ten program nie jest wiele wart, to jaki w zamian?


Jak najbardziej ma sens, byle go robić konsekwentnie.

#58 Gosc_T.o.m.p.o.z_*

Gosc_T.o.m.p.o.z_*
  • Gość

Napisano 05 grudzień 2010 - 18:52

witam wszystkich
Generalnie w temacie treningów z pulsometrem jestem kompletnie zielony - od 3 tygodni posiadam Polara CX200 oraz trenażer. Sportów wytrzymałościowych też nigdy wcześniej nie uskuteczniałem, wolałem rywalizację drużynową w siatkówkę czy kosza, dosyć intensywną ale całkowicie amatorską.

Poczytałem co nieco tu na forum o treningach, ale widzę że każdy temat o treningu z pulsem sprowadza się w pewnym momencie do dyskusji o metodach najdokładniejszego wyznaczania HRmax

Ja, jako że wcześniej o treningach z pulsometrem niewiele słyszałem to wszedłem na stronę www.polarcyclingcoach.com - w końcu od nich mam pulsometr i mogę na tę stronę słać wyniki treningu.
Strona ta oferuje darmowe plany treningowe - wybrałem 4 tygodniowy General.
Po wypełnieniu krótkiej ankiety odnośnie mojej aktywności etc dostałem taki trening:

Poniedziałek: ~50 minut jazdy na 60-70% HRmax
Sroda: 6 minut rozgrzewki na 60-70% a potem interwały 6 minut 70-80% i 2 minuty odpoczynku na 60-70% ; 6 powtórzeń
Piątek : ~ 50 minut jazdy na 70-80% HRmax
Niedziela: ~140 minut jazdy na 60-70% HRmax
przy każdym treningu zapisane, żeby starać sie jeździć na kadencji ~90-100
Założyłem sobie że moje HRmax przyjmę jako 200, choć pewnie to herezja (popularny wzór dla mojego wieku mówi o 197, ale widziałem juz na swoim pulsometrze wartości powyżej 200)

Czy taki trening ma sens? Generalnie przez zimę chciałbym podciągnąć kondycję na rowerze na tyle, żeby mozlwie długo nie zostawać z tyłu za ludźmi, którzy już trochę jeżdżą - jak pocisnęli >35km/h to po paru km zostałem z tyłu z tętnem 190 i w górę.
O startach w żadnych maratonach czy zawodach oczywiście na chwilę obecną nawet nie myślę.

Jeśli ten program nie jest wiele wart, to jaki w zamian?


1. jesli na swym pulsometrze widziałes już wieksze wartości niż 200 to na pewno 200 nie jest twym hr max. tylko wartośc wyższa.

2. w zime trenuje się tlenowo

1. marszobiegi, biegi
2. rower zimowy rower MTB
3. basen siołownia
4. narty biegowe
5. siłownia
długo czasowo i na małych tatnach 70-75 % hr max.

Tompoz

#59 natus

natus
  • Użytkownik
  • 324 postów
  • Skądwrocław

Napisano 15 styczeń 2011 - 19:26

witam ponownie
przeglądając forum o bieganiu trafiłem na taki artykuł
http://bieganie.pl/?...&cat=13&id=2004
generalnie chodzi o to, że zaczynając treningi i bazując na strefach %HR trenuje się za słabo
wg autora na początku lepiej opierać się na wzorze

tętno spoczynkowe + % (tętno max - tętno spocz)
czyli opierając się na procencie rezerwy tętna

pytanie czy to ma sens i zastosowanie przy rowerze

#60 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 07 luty 2011 - 20:42

Oczywiście, że ma sens - trening wg %HRR jest rozsądniejszym treningiem, niż tylko wg HRmax. Zastosowanie ma w każdym sporcie areobowym - bez wyjątku. HRmax spada z wiekiem, za to HRrest spada w miarę wytrenowania organizmu i w ciągu jednego sezonu mogą być dość spore wahania HRrest, dlatego warto od czasu do czasu sprawdzać z rana ile dziś wynosi HRrest - przydaje się to również do określenia, czy jest się wystarczająco wypoczętym po ostatnim treningu - HRrest wyższe niż normalnie podpowiada, żeby dzisiaj się zbytnio nie forsować...
Bardzo ładnie jest to opisane w podanym przez Ciebie linku.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź