Skocz do zawartości


Zdjęcie

Długość korb a obciążanie kolan


116 odpowiedzi w tym temacie

#61 biegacz

biegacz
  • Użytkownik
  • 50 postów
  • Skądpolska

Napisano 05 listopad 2010 - 12:27

Jest w tym trochę racji, ale czy zastanawiałęs się, ile traci się na bloku spd , a ile na szosowym??

#62 jabarney

jabarney
  • Użytkownik
  • 10 postów
  • SkądKorczyna

Napisano 09 listopad 2010 - 00:07

Korby 175mm są... No powiedzmy, że nie są zazwyczaj 3 blatowe. Akurat tak się złożyło, że mam dwie takie korby i obydwie są dwu blatowe (53 i 52 zęby ma blat). Nie wiem skąd bierzesz to info.:?:. Zgadzam się, że może tak być, ale w rowerach MTB, tu jest forum szosowe :evil: . Jeżeli mi to uzasadnisz i pokażesz przykłady to przyznam ci racje.

#63 outoftimeman

outoftimeman
  • Użytkownik
  • 873 postów
  • SkądPruszków

Napisano 09 listopad 2010 - 21:19

Rozmiar korb ma sporo wspólnego z rozmiarem ramy. Obydwa mają związek z długością nogi. Jednak pisząc, że w takich ramach są takie a w takich siakie korby wypadałoby to doprecyzować.

#64 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 09 listopad 2010 - 22:40

Rozmiar korb ma sporo wspólnego z rozmiarem ramy. Obydwa mają związek z długością nogi.

Na pewno w gotowych rowerach tak jest to dobierane, mniejsza rama - krótka korba; większa rama - dłuższa korba. Albo wszystko uśrednione: 172,5 w każdym rozmiarze ramy :-)

"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#65 zarazek

zarazek
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Skądstrzelin

Napisano 11 listopad 2010 - 11:05

witam, nie będę powoływal się na jakies naukowe wywody a jedynie na moje subiektywne odczucia. Przez ostatnie 7 lat dość intensywnie jeździłem mtb. Głownie maratony , ale też troszkę all. Korby standardowe 175. Z perspektywy czasu muszę stwierdzić ze jeździłem dosc twardo. 3 lata temu byłem zmuszony operować sobie kolana ( zniszczona chrząstka) Od 2 lat ponownie siadam na rower. Na tyle się poprawiło że ponownie jestem w stanie przejechać 50 km na maratonie. Od roku mam korby 170 i na swoich kolanach widzę najlepiej różnicę. Są zdecydowanie łagodniejsze dla stawów kolanowych, poza wspomnianą kadencją myślę że bardzo istotną jest kwestia mniejszego kąta zgięcia kolana przy polożeniu górnym korby. Wiadomo że dla kolan najbardziej "inwazyjnym" ćwiczeniem jest pełen przysiad, a korby 170 nie powodują takiego zgięcia.

#66 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 11 listopad 2010 - 12:19

zarazek, , ale jak zmieniłeś kadencję, teraz bardziej "młynkujesz" na lżejszych przełożeniach ? Czy po zmianie korb dalej kręcisz w rytmie wypracowanym przez lata ?
Pomijając to, że teraz mniej uginasz kolana, co zmniejsza ich obciążanie (co jest oczywiste), to przy miękkim kręceniu, maleją naciski (siły) występujące w kolanach.

A tak na marginesie - witamy szacownego forowicza - 94 lata :shock: - na maratonach, to chyba masz własną kategorię wiekową :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

#67 zarazek

zarazek
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Skądstrzelin

Napisano 11 listopad 2010 - 15:16

jasne że zmieniłem kadencję , ale porównanie korb jest dla tej samej kadencji. W fullu mam 170 a w sztywniaku 175 mm, pokręce na sztywniaku czuję kolana. zresztą wcześniej korby były zalożone odwrotnie , więc wykluczam wplyw ram.No z tym wiekiem to przesadzilem:)

#68 Gosc_bartek86_*

Gosc_bartek86_*
  • Gość

Napisano 19 sierpień 2011 - 17:49

ja osobiscie używam dwóch korb 170 i 172,5
co dziwne na 172,5 zero problemów ze kolanami
a na 170 mam bóle kolan
jak widac długosc to bardzo indywidualna sprawa :) a noge mam 82,5 okolo

#69 Gosc_KeNaJ_*

Gosc_KeNaJ_*
  • Gość

Napisano 19 sierpień 2011 - 19:29

bartek86, a przy krótszej korbie kolano nie wystaje Ci przed oś pedału?

#70 Wirek

Wirek
  • Użytkownik
  • 102 postów
  • Skądwyspa

Napisano 19 sierpień 2011 - 20:05

:roll:
Poprzednio jeździłam na rowerze z korbami 172.5 Teraz mam 170. To co zauważyłam na początku to to że na nowych korbach jest mi ciężko i muszę kręcić szybciej. Czyli to tak działa jak napisaliście wcześniej. Ale z drugiej strony, wydaje mi się (podkreślam to) że nogi jakoś tak za mało mi się zginają i ich bezwładnośc uniemożliwia kręcenie bardzo szybkie. No i nie wiem czy to dobrze czy źle :-/

#71 outoftimeman

outoftimeman
  • Użytkownik
  • 873 postów
  • SkądPruszków

Napisano 19 sierpień 2011 - 20:16

Najlepiej jest mieć korby odpowiednie do długości swoich nóg i odpowiednio ustawione siodełko. Tu naprawdę nie ma żadnej filozofii, wszystko na ten temat powiedziano już wielokrotnie na tym forum i w fachowej literaturze.

#72 Mateusz84

Mateusz84
  • Użytkownik
  • 105 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 sierpień 2011 - 21:42

Hej

Ja mam 189 wzrostu i długość nogi 90,5 cm a jeżdzę na korbie 170. Nie mam żadnych problemów z kolanami a tak krótka korba pozwala mi pracowac nad kadencją, bo z natury jestem raczej ślamazarny i inaczej pewnie kręcił bym na twardo 65-70 obrotów, myslę że 172,5 tez by była dobra

#73 Wirek

Wirek
  • Użytkownik
  • 102 postów
  • Skądwyspa

Napisano 19 sierpień 2011 - 22:51

A czy jest jakiś wzór na długość korby ? Typu dł. nogi x Y ? Dzisiaj dowiedzialam się np. że jest wzór na wielkość roweru. Gługość nogi x 0.665

#74 Gosc_Jelitek_*

Gosc_Jelitek_*
  • Gość

Napisano 20 sierpień 2011 - 07:37

Znalazłem takie coś:
http://www.nettally....k/crankset.html
Ale na ile to dokładne to nie wiem.
Natomiast są różnego rodzaju kalkulatory itp.

#75 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 20 sierpień 2011 - 09:12

...wg tej strony potrzebuję korbe o długości 203 mm...


Trudno mi w to uwierzyć.

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#76 GrzegorzP

GrzegorzP
  • Użytkownik
  • 1130 postów
  • SkądLeszno

Napisano 20 sierpień 2011 - 09:23

Niby dlaczego trudno ? Czy to nie dziwne że korby są robione w zasadzie w trzech rozmiarach , a każdy ma różnej długości nogi . Rozmiarów ram jest znacznie więcej ...

#77 Gosc_bartek86_*

Gosc_bartek86_*
  • Gość

Napisano 20 sierpień 2011 - 09:37

bartek86, a przy krótszej korbie kolano nie wystaje Ci przed oś pedału?

hm tu nie korba była winna tylko rama jest chyba za mała bo dopier gdy teraz dalem na maxa siodelko w tyl to przecielo mi os pedału
i teraz albo nowa rama albo sztyca z offsetem ponad 30 mm
Ale dziekuje za podpowiedz dało mi to do myslenia :)
A sztyce mam Fizik Cyrano z trego co wiem ma offset 25 mm

#78 Gosc_KeNaJ_*

Gosc_KeNaJ_*
  • Gość

Napisano 20 sierpień 2011 - 09:45

bartek86, osobiście myślałem że masz dwie korby do jednej ramy. Ale cieszę się że pomogłem. Pomóc może jeszcze podniesienia siodła (ale żeby też nie wyszło za wysoko).

#79 Gosc_Jelitek_*

Gosc_Jelitek_*
  • Gość

Napisano 20 sierpień 2011 - 09:52

...wg tej strony potrzebuję korbe o długości 203 mm...


Trudno mi w to uwierzyć.


Mnie też dlatego je sli chodzi o długość korby to patrzę na taką tabele np. taką jak tu:
http://www.bikefitti...eory/Crank.aspx

#80 Gosc_bartek86_*

Gosc_bartek86_*
  • Gość

Napisano 20 sierpień 2011 - 10:03

bartek86, osobiście myślałem że masz dwie korby do jednej ramy. Ale cieszę się że pomogłem. Pomóc może jeszcze podniesienia siodła (ale żeby też nie wyszło za wysoko).


Tak dokładnie dwie korby do jedenej ramy :)
tylko teraz gdzie kupic taka sztyce ? wiem ze FSA produkuje
chyba ze sie myle i ta sztyca fizik cyrano która mam nie ma offsetu 25 mm - osobiscie wolał bym ta opcje :)



Dodaj odpowiedź