Swego czasu (20 września 2022) Garmin zaczął sprzedawać swój miernik ciśnienia Index ™ BPM. Nic specjalnego (za to nietaniego), ale sporą zaletą było automatyczne przesyłanie danych pomiarowych do Connect. Problem tylko w tym, że tak ciśnieniomierz, jak dane o ciśnieniu nie były dostępne poza północną ameryką (czy nawet tylko w USA). O ile to niewielka strata jeśli chodzi o samo urządzenie, to jednak szkoda, że nie można było rejestrować - nawet ręcznie - danych o ciśnieniu krwi. To przecież tylko 2 pola (3 właściwie, bo puls podczas pomiaru też) i wpisanie tego z palucha do zbyt uciążliwych nie należy. Niestety nie było to możliwe. Aktualnie (od kiedy - pojęcia nie mam) jest możliwość wprowadzenia danych ręcznie, tak w wersji przeglądarkowej, jak również w wersji mobilnej. To drugie wygodniejsze, ale nie jest dostępne poprzez wciśnięcie [(+) Dodaj dane], tylko ...Więcej -> Statystyki zdrowia ->Ciśnienie krwi (a jak już coś jest zarejestrowane, to wystarczy dotknąć pola z informacją o ciśnieniu) i uzyskujemy możliwość przeglądu i wprowadzenia danych odczytu ciśnienia poprzez wciśnięcie [Dodaj odczyt] (albo używając Index BMP), a następnie wpisać wartości skurczowe/rozkurczowe/tętno (opcjonalnie) oraz ewentualnie datę, czas (umożliwia wprowadzenie wartości archiwalnych z np. papierowego notatnika) i uwagi.
W wersji webowej wprowadzenie danych wygląda tak:
Po wprowadzeniu danych standardowo będziemy mieli dostęp do danych z 1 dnia, 7 dni, 4 tygodni i 1 roku - podobnie jak przy innych statystykach zdrowia.
Może nie jest to jakieś przełomowe i rewelacyjne (no skąd?), ale zwalnia z konieczności wpisywania pomiarów do innych aplikacji, papierowych tabel pomiarowych, czy po prostu zostawiania pomiarów w pamięci ciśnieniomierza (praktycznie rzadko kiedy przegląda się tam historię pomiarów). Tu oczywiście i tak trzeba wpisać te 2(3) parametry po pomiarze, ale później ma się wszystko w jednym serwisie agregującym statystyki parametrów organizmu. Co prawda nie widać ciśnienia krwi w "Raportach", a w "Statystykach zdrowia" (podobnie jak parę innych parametrów np. waga itp.). Nieco problemu może stwarzać wyciągnięcie szczegółów tych danych, ale to też standardowo obecne - poprzez wciśnięcie "kółka zębatego":
Powyższe to pojedynczy pomiar, właściwie przed chwilą wykonany do testów. Eksport jest możliwy w plikach CSV i PDF i odpowiada wybranemu widokowi (1 dzień, 7 dni, 4 tygodnie, 1 rok). Bardzo praktyczne. Wystarczy wydrukować PDF z 4 tygodni (i wcześniejszych - kolejne raporty) i dostarczyć kardiologowi.
Po wpisie danych, są one widoczne również na ekranie "Mój dzień" w mobilnym Connect. Tak jako odczyt ostatni, jak również w zestawieniu ostatnich 7 dni, skąd po dotknięciu można przejść bezpośrednio do ekranu statystyk zdrowia (tu do ciśnienia krwi). Tu też można wyeksportować dane, choć tylko w formacie PDF, dzięki czemu można z mobilnego connect wysłać ten raport lekarzowi (nawet na wizycie).
Reasumując - mały dodatek do statystyk i pomimo braku możliwości automatycznej rejestracji danych (do tego wymagany jest ciśnieniomierz Index BMP), to jednak znacznie ułatwia rejestrację i przeglądanie danych o ciśnieniu krwi.