Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak jeździć rowerem szosowym w Polsce.. ?


2536 odpowiedzi w tym temacie

#2041 Gosc_Kuba__H_*

Gosc_Kuba__H_*
  • Gość

Napisano 21 październik 2020 - 11:11

"Zgodnie z art. 22 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Nałożenie na kierujących szczególnych obowiązków ma swoje praktyczne konsekwencje. Na kierowcy wykonującym manewr jazdy w lewo, będzie ciążył nie tylko obowiązek wcześniejszego zasygnalizowania tego manewru, upewnienia się że manewrem tym nie spowoduje zajechania drogi pojazdowi jadącemu z naprzeciwka, lecz również upewnieniem się, czy bezpieczne wykonanie manewru umożliwia także pojazd jadący za nim (wyrok Sądu Najwyższego z 8 marca 2006 r. o sygn. IV KK 416/05). Oznacza to, że przy zmianie kierunku jazdy kierujący powinien upewnić się także, poprzez spojrzenie w lusterka, czy jadący za nim nie wykonują manewru wyprzedzania. Nawet bowiem złamanie przepisów przez wyprzedzającego nie musi wykluczać, że zmieniający kierunek jazdy zachował szczególną ostrożność."

 

I tutaj w sumie można zakónczyć, miałem identyczne dwa incydenty jako wyprzedzający ... oba zakonczone na moją korzyść. 



#2042 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2876 postów

Napisano 21 październik 2020 - 11:22

Zaraz, dobrze ja zrozumiałem? Wyprzedził Cię na skrzyżowaniu i policja przyznała rację kierującemu samochodem?



#2043 Gosc_Kuba__H_*

Gosc_Kuba__H_*
  • Gość

Napisano 21 październik 2020 - 11:29

Zaraz, dobrze ja zrozumiałem? Wyprzedził Cię na skrzyżowaniu i policja przyznała rację kierującemu samochodem?

Niestety, tak działa polskie prawo. Wyrok sądu podany powyżej tylko to potwierdza, miałem dwa takie przypadki, raz na motocyklu kobieta postanowiła zawrócić na drodze a ja akurat byłem w trakcie wyprzedzania ( bo myślałem ze bedzie włączać sie do ruchu) drugi raz rowerem jechałem za kobietą ona sie zatrzymała na i czekała aż otworzy się brama, czego ja nie widziałem, rozpocząłem więc wyprzedzanie ... oba zdarzenia przez policję zakwalifikowane na moją korzyść. 



#2044 vvojt

vvojt
  • Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 21 październik 2020 - 11:47

Nie było skrzyżowania był zjazd w drogę szutrową.Skrecalem z drogi w lesie z ograniczeniem do 40km/h nie oświetlonej bez znaków poziomych.mysle że dobre 40 m jechałem już osią jezdni zanim ponownie zasygnalizowałem skręt i w sumie nie zdążyłem go wykonać. Świadczą o tym uszkodzenia samochodu i brak uszkodzeń roweru.Ja mam obite biodro.Jak już pisałem na innym forum jak zjedzalem do osi jezdni kierowca był na tyle daleko że mógł nawet nie zauważyć sygnalizowania.czego nie byłem świadomy. A pan policjant powiedział że nie udowodni kierującemu przekroczenie prędkości. A mi udowodni że to ja wniego uderzyłem.

#2045 vvojt

vvojt
  • Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 21 październik 2020 - 12:10

W sumie zawsze myślałem że sygnalizujący i będący już na środku jezdni rowerzysta jest tak jakby już w "manewrze skrętu w lewo" jeśli tak nie jest to osoby znające takie przypadki mogą bezkarnie wjeżdżać w innych ?

#2046 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 21 październik 2020 - 12:24

Bezkarnie na pewno nie. Skręcający w lewo zawsze jednak musi upewnić się czy ktoś go nie wyprzedza. W przypadku kolizji zazwyczaj orzeka się współwinę.



#2047 vvojt

vvojt
  • Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 21 październik 2020 - 12:44

Post KrissKross mnie oświecił. Świadomość kierowców że wina najczęściej jest po stronie skręcającego niejako zwalnia ich z przewidywania co się może wydarzyć. Nie zwalniają nawet jeśli jest ograniczenie, nawet jeśli pada deszcz, jak w moim przypadku i jest ciemo. Gaz do dehy i heja. Może fakt źle oceniłem sytuację. Auto było daleko nawet bardzo. To była długa prosta manewr przygotowywałem długo. Naprawdę nie skręcałem na przysłowiową pałę. A jednak stało się. Na szczęście jestem w jednym kawałku. Pisze to ku przestrodze lepiej dowiedzieć się o tym na forum, niż jak ja na własnym tyłku.

#2048 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 21 październik 2020 - 13:17

No niestety. Skręcanie w lewo rowerem to bardzo niebezpieczny manewr. Trzeba kontrolować co się dzieje za tobą i po twojej lewej do ostatniej chwili. Nijak to nie usprawiedliwia absolutnej bucówy, chamstwa i głupoty wyprzedzającego ale nie o to tu chodzi tylko o życie i zdrowie.


  • cauchy lubi to

#2049 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2876 postów

Napisano 21 październik 2020 - 17:15

Takie dzisiaj jeszcze znalazłem w necie:

 



#2050 sthEn

sthEn
  • Użytkownik
  • 265 postów

Napisano 21 październik 2020 - 17:24

Nie bronie kierowcy, ale jest ścieżunia obok ;)

Wysłane z mojego ONEPLUS A5010 przy użyciu Tapatalka

Ribble R872 - Octane One Gridd


#2051 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2876 postów

Napisano 21 październik 2020 - 17:39

No właśnie jest, tylko gdy kontrujesz to z tym co powtarza nieraz "Król Rowerów" - super, że czasem ścieżka jest gorzej, że większość tych ścieżek w Polsce nie spełnia przepisów ścieżki rowerowej i dla karbonowego kompletu kół za 3000zł w górę faktycznie nieraz stwarza zagrożenie miesięcy sądzenia się... :huh:.

 

Ja to bym chciał, aby Polacy mieli więcej luzu. Mniej jadu w żyłach, więcej spokoju. Naprawdę, dziesiątki codziennych małych problemów zniknęłyby z naszego życia.



#2052 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1034 postów
  • SkądStargard

Napisano 21 październik 2020 - 17:41

Zachowanie kierowcy karygodne, ale tutaj kolejny przykład Pana Kolarza. Obok gładka asfaltowa DDR, żadna z polbruku, dziurawa, brudna itp Nie rozumiem takiego wyboru.


  • Prozor, mikroos i Born Ready lubią to

#2053 Gosc_Kuba__H_*

Gosc_Kuba__H_*
  • Gość

Napisano 21 październik 2020 - 18:03

Zachowanie kierowcy karygodne, ale tutaj kolejny przykład Pana Kolarza. Obok gładka asfaltowa DDR, żadna z polbruku, dziurawa, brudna itp Nie rozumiem takiego wyboru.

Bo my w Polsce, zawsze musimy na przekor, zostalo po komunizmie, teraz widoczne przy koronawirusie, kolarz mogl jechac sciezka, a kierowca mogl go normalnie wyprzedzic ...ale trzeba pokazac kto ma wiekszego.

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka
  • Born Ready lubi to

#2054 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2876 postów

Napisano 21 październik 2020 - 18:15

No właśnie a gdyby oboje trochę więcej w życiu zioła palili, to może zchillowaliby nieco bardziej :P



#2055 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1034 postów
  • SkądStargard

Napisano 21 październik 2020 - 18:17

Z komentarzy pod filmem wynika, że "dzielny kolarz" jest znanym prowokatorem "youtuberowym". Pewnie jechał szosą licząc na kolejny gorący materiał. Dwie kamery to raczej nie przypadek. Dobrze, że nie trafił na jakiego Sebixa w "tedeiku".



#2056 renton

renton
  • Użytkownik
  • 435 postów

Napisano 21 październik 2020 - 19:08

"Łódź to stan umysłu"

#2057 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 881 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 21 październik 2020 - 21:44

Gdy czytam komentarze pod tym filmikiem, to w sumie nie dziwie się już dlaczego boje się jeździć solo po tym kraju.


  • artho lubi to

#2058 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 22 październik 2020 - 04:00

Dobrze, że nie trafił na jakiego Sebixa w "tedeiku".

Kwestia czasu :) Albo trafi na kogoś, kto załatwi to w bardziej cywilizowany sposób: zbierze jego filmiki do kupy i przedstawi policji jako dowód na wielokrotne łamanie przepisów.

 

Niestety, poczucie bezkarności i roszczeniowość wśród wielu polskich rowerzystów są przerażające. Żądaniami przegonili już dawno Holandię, za to swoim zachowaniem wielu wciąż siedzi głęboko w youtube'owych filmach z rosyjskich ulic.


  • admsk lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#2059 vvojt

vvojt
  • Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 22 październik 2020 - 05:58

No jestem w szoku. W takich sytuacjach, jeśli był zakaz jazdy rowerem można wezwać policję A nie demonstrować siłe wozu starazackiego !!! Rowerzysta mógł być mniej doświadczony stracić równowagę. I wpaść pod koła ciężarówki. To nie są żarty. Wydawało mi się że jeśli nie ma zakazu jechania jezdnią rowerem, to można nią jechać nawet jak jest ścieżka rowerowa. Wiecie jakie one są nawet jak są ładne to mają czasami po 700m i przechodzą z jednej strony na drugą. O ile jedziemy rowerem jakoś powiedzmy rekreacyjnie to fajnie taka ścieżka sobie kręcić. Ale jak robimy mocniejszy trening albo test. To mimo wszystko bezpiecznie dla wszystkich jak jedziemy jezdnią.
  • big75 lubi to

#2060 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 881 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 22 październik 2020 - 06:09

Bez kitu, dzisiaj rano drugi raz czytam te komentarze i zastanawiam się, czy nie zgłosić tej mowy nienawiści na policje xD

 

Szkoda tylko, że goście tacy jak ten nagrywający przyczyniają się w dużym stopniu do takiego stanu rzeczy.





Dodaj odpowiedź