Tak w wolnym czasie szperam sobie po dostępnych badaniach na temat dostępnej suplementacji, póki co, żeby nie odbiegać od w/w i uściślić temat B-A:
Effects of β-alanine supplementation on exercise performance: a meta-analysis
From the data available to date, it can be concluded that β-alanine supplementation elicits a significant ergogenic effect on high-intensity exercise, particularly in exercise capacity tests and measures, and where the exercise lasts between 1 and 4 min. Areas which warrant further investigation due to the borderline efficacy of β-alanine, i.e., exercise lasting over 240 s, have also been highlighted. This meta-analysis has shown that exercise performance tests and measures, and exercise of less than 60 s duration are not improved by β-alanine supplementation. Given the types, intensities and durations of exercise positively influenced by β-alanine supplementation, we maintain that the most likely mechanism supporting a benefit is through an increase in intracellular pH buffering as the result of increased muscle carnosine levels.
Z powyższego wynika, że efekt lepszego sprintu na koniec wyścigu właściwie wynikał z tego, że mięśnie bez suplementacji tuż przed finiszem były już na tyle mocno zakwaszone, że sprint 30s był mało efektywny. Mięśnie z suplementacją lepiej radziły sobie z buforowaniem pH i efektywność sprintu była zdecydowanie lepsza.
Nie zmienia to faktu, że suplementacja B-A wpływa głównie na wysiłki trwające od 1 do 4 minut (i nieco wyżej), jednak można liczyć na wzrost o średnio 13% (po 4 tygodniach suplementacji) do 16% (po 10 tygodniach) w stosunku do placebo. Dla kolarza generującego średnią moc np. 400W w ciągu 4 minut, wzrost mocy o 16% oznaczać będzie możliwość wygenerowania średniej mocy 464W wynikającej tylko z suplementacji (a pewno byłoby więcej z uwagi na efekty treningowe).