Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tarcze w szosie ?


2153 odpowiedzi w tym temacie

#1241 stryjek

stryjek
  • Użytkownik
  • 815 postów
  • SkądSobótka

Napisano 18 maj 2018 - 09:54

Dzwonek polecam knoga qi, nawet go nie widać na kierownicy;)
Jak jadę z dzieciakami to używam bo kultura łażenia u nas po ścieżkach rowerowych jest mocno rozwinięta :)

#1242 Blue

Blue
  • Użytkownik
  • 229 postów
  • SkądKrak/Inwałd

Napisano 18 maj 2018 - 10:22

Albo podróbę ;).

https://pl.aliexpres...2311.0.0.6wV0hM



#1243 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 18 maj 2018 - 10:53

Lampki są obowiązkiem po zmroku. Natomiast obowiązkiem jest dzwonek a kto ma bo ja nie.

Obowiązkiem jest dowolny dobrze słyszalny sygnał dźwiękowy, a nie dzwonek.
 

Raczej zdrowy rozsądek. Podobnie zresztą jak jaskrawe ciuchy, zwłaszcza solo na asfalcie.

Ależ ja nie mówię, że nie. Ale jeszcze 5 lat temu była era all black i jakiekolwiek jaskrawe elementy były szczytem obciachu, przez co wielu dużych chłopców nadwrażliwych na marketing jeździło jak ninja.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1244 bmalkow

bmalkow
  • Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 18 maj 2018 - 11:07

 

Tylko uwaga na średnicę! Takich na średnicę 31,8 jest bardzo mało!



#1245 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2882 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 maj 2018 - 11:07

"chłopcy nadwrażliwi na marketing" to delikatne i bardzo dyplomatyczne określenie ;) ci sami pewnie nadwrażliwi unikają na kolarce jak ognia wszystkiego innego niż asfalt i panikują przy każdej dziurce w obawie o swój sprzęt ;) tzw. eurokolarze :D u mnie wywołują jedynie grymas politowania :D

dość offtopu



#1246 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1086 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 18 maj 2018 - 11:18

Dzwonek nie musi być wcale zamontowany na kierownicy. Rower ma być w niego wyposażony, ale przepis nie precyzuje gdzie. Sztyca też się łapie.

 

Zresztą, trzeba być pyskatym osobnikiem by zachęcić policjantów do skrupulatnego sprawdzania wyposażenia szosówki.


Trzepak 

"MAMIL"


#1247 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 18 maj 2018 - 11:54

Dzwonek nie musi być wcale zamontowany na kierownicy. Rower ma być w niego wyposażony, ale przepis nie precyzuje gdzie. Sztyca też się łapie.

Sam kiedyś o tym myślałem i im dłużej myślałem, tym mniej miałem pewności, czy w razie sprawy w sądzie taka argumentacja by przeszła.

 

Dzwonek jest po to, aby był szybko i łatwo dostępny - jeżeli nie jest (a sięganie w pośpiechu pod sztycę stwarza więcej bezpieczeństwa niż eliminuje i chyba nikt nie jest na tyle głupi, żeby temu zaprzeczać), to nie spełnia swojej roli.

 

Gdyby przyjąć inne rozumowanie, należałoby uznać, że lampka schowana do plecaka to wciąż lampka i nie wolno ukarać rowerzysty za jej brak po zmroku.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1248 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 18 maj 2018 - 14:26

Powinni w lampkach montować jakiś beeperek, skoro się już i tak tą lamkę wozi. Albo jeszcze lepiej w garminie. Kuźwa, czemu nikt na to nie wpadł do tej pory?



#1249 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 868 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 18 maj 2018 - 14:51

Bo szosowcy nie jeżdżą chodnikami i drogami rowerowymi, na kogo mam dzwonić, na samochody? A jak jadę na MTB, to nie mam problemu wyminąć kogoś po trawie. Poza tym, tak jak mówiłem dwa obroty korbą do tyłu wystarcza, aby spłoszyć zwierzynę.



#1250 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1086 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 18 maj 2018 - 15:00

Gdyby przyjąć inne rozumowanie, należałoby uznać, że lampka schowana do plecaka to wciąż lampka i nie wolno ukarać rowerzysty za jej brak po zmroku.

 

Oświetlenie ma być zamontowane na rowerze, nie w plecaku.


Trzepak 

"MAMIL"


#1251 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 18 maj 2018 - 15:17

Bardziej chodziło mi o to, by być w zgodzie z przepisami, niż faktycznie dzwonić na traktory.



#1252 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 18 maj 2018 - 15:27

Oświetlenie ma być zamontowane na rowerze, nie w plecaku.

 

1. Rower powinien być wyposażony:

1) z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
2) z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
3) w światła, o których mowa w ust. 3 pkt 3, jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
4) co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
5) w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

1a. Dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru i wózka rowerowego, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy.

 

Dzwonek powinien być zamontowany na stałe, ale nie sprecyzowano gdzie, tak więc nawet na sztycy może być. Zresztą ostatnio za brak dzwonka dostałem mandat kilkadziesiąt lat temu... Będzie z 35 może bo się milicjant uparł - u mnie brakowało tyko dzwonka, brat miał goły rower, a ja pyskaty byłem....

Klony Knoga o większej średnicy są droższe (ok. $6), ale to i tak znacząco taniej, niż oryginał, który jest niepoważnie drogi, jakby z Australii dostarczali na pieszo po sztuce.

 

Ale tak ogólnie - jaki to ma wszystko związek z tarczami w szosie?


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1253 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2882 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 maj 2018 - 15:42

pamiętam brzmienie tych przepisów było dokładnie takie samo jak robiłem kartę rowerową ćwierć wieku temu :P



#1254 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 18 maj 2018 - 17:18

Oświetlenie ma być zamontowane na rowerze, nie w plecaku.

Dobrze, zmieńmy zatem przykład. Lampka przednia jest zamocowana na kierownicy, ale jest całkowicie zasłonięta przez wiszący na niej koszyk albo torbę.

 

Wychodzi na jedno: nie wystarczy obecność, tylko ta lampka musi jeszcze spełniać swoją funkcję. Tak samo jak lampka zasłonięta przez koszyk nie zapewni Ci spokoju w razie kontroli, tak samo na niewiele zda Ci się dzwonek zainstalowany pod siodełkiem.

 

Bo szosowcy nie jeżdżą chodnikami i drogami rowerowymi, na kogo mam dzwonić, na samochody?

A bo to raz Ci się zdarzyło, że pieszy szedł po ulicy? BTW masz jakieś specjalne uprawnienie do niejeżdżenia po DDR? Nie przypominam sobie, aby ustawa definiowała status szosowca lub zwalniała go z obowiązków rowerzysty.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1255 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2882 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 maj 2018 - 17:45

Wracając do tematu - tadam! :D chociaż patrzę na to z przymrużeniem oka... 


  • Marcin321 lubi to

#1256 szymony

szymony
  • Użytkownik
  • 120 postów

Napisano 18 maj 2018 - 18:21

Mam dzwonek w szosie, w MTB i w złomexie. Wszystkie tam pasują jak świni siodło i tylko rdewieją Na hasło "uwaga jadę" większość reaguje zgodnie z oczekiwaniami. Ale 99% ostrzeganych, na dryń, dryń, staje jak słup soli i się odwraca. Jakby się jubojeta spodziewali.
  • Prozor lubi to

#1257 Blue

Blue
  • Użytkownik
  • 229 postów
  • SkądKrak/Inwałd

Napisano 18 maj 2018 - 18:22

Tylko uwaga na średnicę! Takich na średnicę 31,8 jest bardzo mało!

Fakt, akurat ja mam nadal stary standard. Nie wiem dlaczego nie ma w takich dobrych cenach szerokich. Znalazłem tylko to po 6$.

 

https://pl.aliexpres...iceBeautifyAB=0

 

@szymony

Aluminium i plastik rdzewieje? ;) Chyba, że te sprężynki, fakt.



#1258 szymony

szymony
  • Użytkownik
  • 120 postów

Napisano 18 maj 2018 - 21:33

No dokładnie. Brązowe sprężynki, kolorystycznie gryzą się z barwami mych rowerzów 😂

#1259 przegibek

przegibek
  • Użytkownik
  • 259 postów

Napisano 21 maj 2018 - 08:23

Dzwonek jest po to, aby był szybko i łatwo dostępny - jeżeli nie jest (a sięganie w pośpiechu pod sztycę stwarza więcej bezpieczeństwa niż eliminuje i chyba nikt nie jest na tyle głupi, żeby temu zaprzeczać), to nie spełnia swojej roli.

 

Gdyby przyjąć inne rozumowanie, należałoby uznać, że lampka schowana do plecaka to wciąż lampka i nie wolno ukarać rowerzysty za jej brak po zmroku.

 

Może po prostu trzymaj się przepisów (najpierw przeczytaj je ze zrozumieniem), a nie dorabiaj jakichś rozbudowanych interpretacji według swojego widzimisię. To zresztą typowa choroba wielu polskich kierowców - zamiast zrozumieć i przyjąć do wiadomości prosty przepis - analizują go jak wiersz Norwida.



#1260 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 21 maj 2018 - 09:58

Czyli wg Ciebie lampka zasłonięta przez koszyk jest bezpieczna i pozwoli Ci uniknąć mandatu? Powodzenia.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?




Dodaj odpowiedź