Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pomiar Mocy - Sprzęt (Tylko Sprzętowe Mierniki Mocy!)

PowerTapPower2MaxSRM Quarq Stages Polar i inne.

2470 odpowiedzi w tym temacie

#1641 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 04 marzec 2019 - 15:30

Tak, bo to będą tylko i wyłącznie twoje waty, a nie kogoś innego, a zatem czy uzyskasz na jaju 296 czy 408 nie ma najmniejszego znaczenia. Ta sama analogoia z miernikami jednostronnymi. 

Jedyny problem się pojawi jeśli będziesz chciał te waty z jaja porównywać do watów z okrągłej tarczy (może nawet do miernika z MTB), to już może się rozejść. Ale i tu jest analogia - miernik z korby vs miernik z trenażera - niekiedy różne wskazania ale daje się z tym żyć.



#1642 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 marzec 2019 - 20:08

dlatego w zwifcie uzywam watów bezpośrednio z pomiaru, i tak naprawdę tylko na jedno ćwiczenie muszę się przerzucić na trenażerowe waty jeżeli chce aby erg odpowiednio szybko reagował.

 

Problem w tym, że w mtb miałbym jajo a w szosie okrągłą i to już rzeźbienie bez skorygowania mtb pod owala. Kolega aka 400 FTP jak zaczął robić ćwiczenia na ftp z mtb z owalem to mówił, że na szosie to była rzeź na dłuższą metę. Właśnie takiej sytuacji chce uniknąć, czy to zrobię test na szosie czy na mtb, to wynik będzie mi definiował strefy na oba rowery również.



#1643 asedio

asedio
  • Użytkownik
  • 260 postów
  • SkądTczew

Napisano 05 marzec 2019 - 11:29

Waty to waty, czy mierzone watomierzem na trenażerze czy na szosie w terenie czy MTB są takie same. To, że ktoś potrafi w terenie dać ich wiecej świadczy tylko o tym, że jego psyche na trenażerze nie daje rady.

Test porównawczy na trenażerze polega na tym, iż na trenażerze można sobie zadać obciażenie dość równe i wówczas porównania dają dobrą skalę.

http://www.cyclospor...e-wattbike.html

Tutaj widać, że technika pedałowania aż tak mocno się nie różni międy zawodowcami a trenującymi amatorami.

Również jazda na stojaco czy siedząco też się niewiele różni, zmienai się tylko kąt amplitud mocy.



#1644 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 05 marzec 2019 - 13:16

bardziej mi chodzi o to, że różnice pomiędzy owalem w mtb na jego pomiarze a szosa z okrągłą były na tyle duże, że na dłuższą metę nie dał rady robić zadanych treningów na szosie - tego właśnie chce uniknąć. 



#1645 asedio

asedio
  • Użytkownik
  • 260 postów
  • SkądTczew

Napisano 20 marzec 2019 - 06:50

Umieściłem na FB mały test dwóch watomierzy i trzech liczników... znaczy jeden przejazd na trenażerze.

https://www.facebook.com/PlvTeam

Ciekawe co te liczniki właściwie liczą. (moc maks Vector2 full Garmin<->Wahoo)

Info dla tych, którzy dostrzegając moją zwiększoną aktywność na forum podejrzewają, że rozpoczynam jakąś kamapanię reklamową :)

Firmy raczej nie będzie i PLMa oficjalnie nie bedzie.  Wróciłem do pomysłu, udostępnienia całego projektu jako DiY.

W odpowiednim czasie całość dokumentacji pojawi się na GitHub i projekt zacznie żyć własnym życiem.

Ja już chcę zająć sie czymś innym.


  • Prozor, kaloo i sirkozi lubią to

#1646 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 21 marzec 2019 - 12:07

Wysusz tego 4iiii porządnie.

 

 

Wysyszyć ale jak to konkretnie dobrze zrobić ??

 

( wystawianie ramienia korby na słońcu , czy suszenie suszarką do włosów- niestety nie pomaga )

 

Czytałem gdzieś w sieci tam chodziło o Stagesa , że jakiś Anglik  polał  alkoholem izopropylowym, potem coś wodą destylowaną, zostawił na tydzień i działało - tylko nie wiem czy sobie żartował czy to rzeczywiście jest to jakiś sposób

 

Teraz bateria starcza mi na kilka  moze max 10 h jazdy, i zaraz na garminie dostaje komunikat- ,,Słaba Bateria Miernika Mocy''



#1647 sante

sante
  • Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 29 marzec 2019 - 09:47

Witam

 

 

Na kanale Shane Miller - GPLama pojawił się test miernika inpeak

 

https://www.youtube....h?v=LGrFELAi3Qk

 

Nie wygląda to dobrze.

 

snap7202j_qwqssas.jpg



#1648 asedio

asedio
  • Użytkownik
  • 260 postów
  • SkądTczew

Napisano 30 marzec 2019 - 09:43

Wysyszyć ale jak to konkretnie dobrze zrobić ??

 

( wystawianie ramienia korby na słońcu , czy suszenie suszarką do włosów- niestety nie pomaga )

 

Czytałem gdzieś w sieci tam chodziło o Stagesa , że jakiś Anglik  polał  alkoholem izopropylowym, potem coś wodą destylowaną, zostawił na tydzień i działało - tylko nie wiem czy sobie żartował czy to rzeczywiście jest to jakiś sposób

 

Teraz bateria starcza mi na kilka  moze max 10 h jazdy, i zaraz na garminie dostaje komunikat- ,,Słaba Bateria Miernika Mocy''

 

 

W żadnym wypadku jakąś wodą destylowaną. Co do izopropanolu to bym się zgodził. Sam czyszczę zalane ...np. SRMy izopropanolem i myjką ultradzwiękową. Gdy urządzenie jest pod naięciem baterii to w przyapdku wilogci, która zawsze będzie przewodizć prąd bo po prsotu jest brudna, zaczyna płynąć prąd pomiędzy miejscami/elementami/ścieżkami pomiędzy którymi występuje napięcie. Zaczyna się tworzyć sól z elektrolizy, która zwiera te elementy.

Izopronaol potrafi to rozpuścić. Z tym, że trzeba dać możliwość wypłynięcia tego zabrudzonego izopropanolu na zewnątrz.  Nie odpowiadam, ze wszelkie szkody jakie mogą powstać.. :) Ja zrobiłbym to tak oczywiście ZAWSZE po wyjęciu baterii/akumulatora/odączeniu zasilania:

- izopropanol w spraju z koncówką w postci rurki

- czyszczony element zalałbym, na maksa izopropanolem, aż będzie wypływał i zotawiłbym na jakieś kilkanaście minut. Super jak ktoś ma myjlę ultradzwiękową. Wówczas myłbym go w myjsce kilak minut.

- odwróciiłbym urządzenie tak żeby izopropanol mógł wypływać w dół czyli otwór basterii w dół i ponownie wypsikał całe wnętrze izopropanolem

- wystukał/wypukał tak żeby jak najwiecej izopropanolu wytrząsnać. Tutaj wraz z nim zostanie usunieta sól, woda i zanieczyszczenia

- potem dobrze wysuszył, najlepiej na jakimś grzejniku i otworem baterii w górę.

Izopropanol bardzo dobrze i szybko odparowuje, ale i tak z całą noc bym na to poświęcił.

Oring baterii nasmarowałbym delikatnie olejem silikonowym. Wówczaas przy zamykaniu i otwieraniu oring się ąłdnie ślizga i równo ukąlda tworąc równo rozłożoną uszcelkę. 

Nie odpowidam, jak komuś urządzenie umrze na amen. Napisałem tylko co ja bym zrobił i robiłem to juz wiele razy z SRM, PowerTap, Quarq, licznikami Garmin 750, PC5, PC6, PC7 i paroma telefonami, moduiłami ant+, które podczas testów SRMów przerobionycvh na ant+ zostały zalane wodą bo pogoda miałą być super i zero opadów desczu... więc nie zakłądałem oringów i potem wodę wylewałem strumieniem z takiego SRMa.

Mycie zawsze sie udało.

Nie udać się może, gdy sól z elektrolziy trwa dość długo i wyżarła juz mikro ścieżki płytki drukowanej albo końcówki miedziane mikroelementów.

 

Co do testów inpeak.... nie jest on ani gorszy ani lepszy od wszystkich innych mierników/wskaźników jednonożnych.

Poza tym dlaczgo porównanie jest z jakąś  Asiomą a nie z wyregulowanym i zbadanym SRMem?

Być może pedały asioma mogę sobie w domu sprawdzić i zbadać w zakresie sił generowanych przez kolarza i wówczas to ok.. Asioma może być wzorcem ale jeśli mam zaufać tylko danym przedstawianym przez producenta to .. są jakieś banialuki a nie test.

 

 


  • big75 lubi to

#1649 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 30 marzec 2019 - 11:43

Ja już chcę zająć sie czymś innym.

 

Projekt techniczny czy rodzinny? Jestem ciekaw czy jeszcze jakiś ciekawy projekt będzie można obserwować.


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#1650 asedio

asedio
  • Użytkownik
  • 260 postów
  • SkądTczew

Napisano 30 marzec 2019 - 11:52

Projekt techniczny czy rodzinny? Jestem ciekaw czy jeszcze jakiś ciekawy projekt będzie można obserwować.

Oczywiscie coś z mikrokontrolerami :) ale bardziej dla siebie niż pod publikę.

http://www.plv-team....php?topic=281.0

Chcę go zacząć testować w końcu..



#1651 daihat

daihat
  • Użytkownik
  • 38 postów

Napisano 30 marzec 2019 - 19:38

No cóż szkoda, dopóki Inpeak nie zdiagnozuje tego co poszło nie tak w teście lamy oraz wg mnie nie obniży ceny, jest skreślony.

 Assioma uno są moim zdecydowanym faworytem po tym teście jako opcja budżetowa (do korby Cannondale-a). Dają pewne pomiary, porównywalne z Tacx Neo, cenowo podobnie bo wartość samych pedałów można oszacować na 400zł, całość można teraz nabyć za lekko ponad 1800zł. Części zamienne masowo dostępne, pakiet oryginalnych łożysk ze wszystkimi elementami 32eur a zawsze można wsadzić dowolne sporo taniej.



#1652 asedio

asedio
  • Użytkownik
  • 260 postów
  • SkądTczew

Napisano 31 marzec 2019 - 07:37

Jak ktoś jest w temacie może podpowie jak Neo mierzy moc? ..bo coś mi się zdaje, że to tylko wyliczanie z bilansów energetycznych.

Chyba wszystkie mierniki w pedałach z samego sposobu pomairu będą lepsze od tych nalepek na ramieniu korby.



#1653 tadzikpl

tadzikpl
  • Użytkownik
  • 861 postów

Napisano 31 marzec 2019 - 08:43

Neo mierzy, tak jak piszesz, ale to „tylko” to akurat największa jego zaleta. Neo nie ma pasków, zębatek etc., wszystko robią magnesy, bardzo precyzyjny zasilacz i mierniki prądowe. Imvho NEO wygrywa dzięki architekturze swojej wyścig o dokładność.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#1654 asedio

asedio
  • Użytkownik
  • 260 postów
  • SkądTczew

Napisano 31 marzec 2019 - 09:56

Tylko w treningu interesuje nas moc wygenerowana przez nogi kolarza a nie moc przekazana na napęd.

Neo jak PowerTap piasta, nie uwzględnia strat mocy na napędzie czyli tarcie łańcucha, zebatek, opory skosów łancucha itd.

Z moich  doświadeczeń różncie pomiędzy SRM a PowerTap sięgają czasami 5-7 watów a czasami 2-3.

Swego czasu  w początkach testów jazdy z dwoma watomierzami byłem zdziwiony, że z wiatrem miałem 2-3 waty różnicy a pod wiatr zrobiło mi sie blisko 10,... dopiero po chwili zrozumiałem, że powodem jest jeden blat z przodu, duży a z tyłu też zębatka duża. Pod wiatr na MTB i oponach 2,25 skos zrobił się spory a i opory przez to większe.

Skoro Neo nie mierzy mocy np. za pomocą tensometrów zawartych w kole zamachowym a tylko poprzez te.. bilanse, to bardzo trudno mu będzie zmierzyć np. straty cieplne odłożone" na kole zamahowym, gdyż mają one bardzo dużą bezwładność.

Wydaje mi się, że Neo to żaden wzór na którym można by oprzeć dane z innych watomierzy.

Ale może ktoś zna budowę Neo i potrafi wyjaśnić co tam naprawdę sie w nim dzieje.. 



#1655 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 31 marzec 2019 - 20:33

Tylko że obecność fizycznego miernika mocy nie gwarantuje poprawności pomiaru - patrz np. Direto 

Nie wiem jak robi to Neo, ale robi to raczej dobrze 


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#1656 tadzikpl

tadzikpl
  • Użytkownik
  • 861 postów

Napisano 31 marzec 2019 - 21:18

Neo mierzy energię i wiedz, że na cokolwiek by nie poszła, to pochodziła z nogi. I w treningu najważniejsza jest powtarzalność i precyzja pomiaru, a ta ma poziom najwyższy. Mam też Assioma Duo, różnice 3W przy kilkuset to pomijalna zabawa..

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka



#1657 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 31 marzec 2019 - 23:02

Tylko że obecność fizycznego miernika mocy nie gwarantuje poprawności pomiaru - patrz np. Direto 

Nie wiem jak robi to Neo, ale robi to raczej dobrze 

 

Direto używa fizycznego miernika optycznego do pomiaru momentu obrotowego.

Zęby sobie połamiecie w dyskusji z @asedio o miernikach mocy :D


  • asedio, kaloo i ogreczek lubią to

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#1658 daihat

daihat
  • Użytkownik
  • 38 postów

Napisano 01 kwiecień 2019 - 02:04

Tylko że obecność fizycznego miernika mocy nie gwarantuje poprawności pomiaru - patrz np. Direto 

Nie wiem jak robi to Neo, ale robi to raczej dobrze 

To tylko analogia do tego, że również nie uwzględnia strat napędu czy może coś z pomiarem w Directo coś jest nie tak? Bo ja jestem zadowolony chociaż się nie znam :D



#1659 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 01 kwiecień 2019 - 09:32

Co do Direto to wystarczy poczytać na grupie FB ile ludzi ma problem. Mój egzemplarz (niby wersja poprawiona) pokazywał 0-50W więcej (w zależności od mocy) niż lewostronny Stages. Co uwzględniając ewentualny straty na napędzie jest kompletną bzdurą. Teraz mam Assioma DUO i pokazuje że mam balans L/P ~53%/47% więc w rzeczywistości różnice były jeszcze większe.

A co na to Elite ? W skrócie: Masz nasz w super zajebisty i dokładny miernik optyczny. Bujaj się :)

 

@shmoo absolutnie nie mam zamiaru Stwierdzam tylko fakty. A techikalia w tym przypadku mniej mnie interesują :)

 


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#1660 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 01 kwiecień 2019 - 12:26

Wiele znanych mi problemów z direto pochodziło od ludzi którzy chcieli sobie dokręcić śrubkę (tak tą której nie powinni ruszać).

Ile to ja widziałem screenów na ich grupie jak ktoś wrzucał info że kręcił tą luźną śrubką i pytał do czego to jest.

 

Nie wiem jak było u ciebie.

 

Trochę dziwi fakt że direto nie ma kalibracji miernikiem mocy.

U mnie na starej Rampie po kalibracji jest różnica 2-3 Watt


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png




Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: PowerTapPower2MaxSRM, Quarq, Stages, Polar, i inne.