Skocz do zawartości


Zdjęcie

Treningowe dylematy amatora i nie tylko


2741 odpowiedzi w tym temacie

#2681 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 15 czerwiec 2022 - 18:49

Nie patrz na tę estymację, przyjmij sobie śmiało 285w.
Pisałem już nie raz, ujechać w tej mocy jest niezwykle trudno już 18-20 minut, trzeba specjalnego podejścia do próby, by przekroczyć ten czas. Ty jechałeś z myślą o dotrwaniu do 30 minut, a więc oszczędzałeś siły, by to zrobić. Autentycznie, lepiej jest przyjąć moc z osobnej próby 20 minutowej jako moc krytyczną i bez żadnej kompensacji.

No i pytanie, skoro masz siły i chęci cisnąć aż 30 minut, to czemu nie zrobić tego idealnie i trzasnąć ~3 i ~12?

PS. Próba 20 i tym bardziej 30 minutowa, nie wywołuje VO2max w organiźmie, bo to moce poniżej progu beztlenowego, będziesz urąbany, ale nie uduszony brakiem tlenu.
  • Marcin321 lubi to

#2682 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2199 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 czerwiec 2022 - 20:16

Dobra, za miesiąc sobie poeksperymentuję z testem na ~3 i ~12 minut. A na razie przyjmę 280W żeby nie przeginać. Dzięki tej kreatywnej księgowości dobiłem do 4W/kg :P
  • EmPe lubi to

#2683 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 15 czerwiec 2022 - 22:17

Jak zrobisz poprawnie próby, wyznaczysz moc i potem w niej pojedziesz, to zdziwisz się jak jest ona wysoka. Na 280 ujechałeś aż 30 minut, nie wyobrażam sobie tego ani ja, ani nikt kto ze mną trenował i robił te testy, powaga. Nie szczyp się, wpisuj 285 śmiało, nie popełnisz większego błędu niż 1%. Masz GC? Wpisz w niego te dane (280w i 22kJ) i sprawdź czy zszedłeś interwałami poniżej 0 na wyczerpaniu. Jeśli tak, to nadal za niska moc.

 

A jeszcze odnoście poj. beztlenowej. Średnia wartość to ok. 18kJ, a zakres jaki mają zawodnicy mieści się w przedziale od 9 do 30kJ. 

 



#2684 marb

marb
  • Użytkownik
  • 288 postów
  • Skądsouth

Napisano 31 sierpień 2022 - 09:22

No i pytanie, skoro masz siły i chęci cisnąć aż 30 minut, to czemu nie zrobić tego idealnie i trzasnąć ~3 i ~12?

PS. Próba 20 i tym bardziej 30 minutowa, nie wywołuje VO2max w organiźmie, bo to moce poniżej progu beztlenowego, będziesz urąbany, ale nie uduszony brakiem tlenu.

Wiem, że gdzieś to było ale nie mogę odszukać tego na forum - jak dokładnie wygląda  test 3 i 12 min? Robi się je na jednym treningu i dane wpisuje w jakiś wykres? Byłbym wdzięczny za przypomnienie.



#2685 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 31 sierpień 2022 - 13:04

Możesz na jednym, możesz na dwóch, nie ma to większego znaczenia. Ważne jest, że jak na jednym, to trzeba solidnie odpocząć pomiędzy próbami, te 40 minut to moim zdaniem minimum. I nie ma to być jazda na 55% mocy, a dosłownie zatrzymanie się, czy totalnie luźne jechanie z wiatrem.

Test prowadzisz do odmowy całkowitej, ale nie nie ma sensu dłużej jeśli nie utrzymujesz już średniej mocy z próby. Odmowa nastąpi zawsze gdy osiągniesz VO2max, ale czy będzie to w 2:38min czy 3:32 nie ma znaczenia większego. Ważne, by starać się przekroczyć czas 2:30, dłuższa próba nie wyszła krótsza niż 10 minut, ale i nie dłuższa niż ok. 15 minut. Czasy ~3 i ~12 minut są dość optymalne i zapewniają bardzo wysoką dokładność wyniku, rzędu +/-1%. Moc ma być stała, nie może być opadająca bo zaczęliśmy za mocno chcąc pobić Armstronga i nie może być końcowego uderzenia sprintu przez 30s (5s nie ma znaczenia, przy odmowie i tak nie idzie już nic dołożyć czy wstać z siodła). Na wykresie tętno będzie jednostajnie narastające, a maksymalna jego wartość na samym końcu próby będzie naszym tętnem maksymalnym w sensie fizjologii wysiłku i przy maksymalnym poborze tlenu.

Wyniki wpisujesz do kalkulatora mocy z dokładnością do 1s. Kalkulatory znajdziesz w sieci, ale podaj maila, to wyślę ci plik z bardzo dokładnym


  • buzulux lubi to

#2686 marb

marb
  • Użytkownik
  • 288 postów
  • Skądsouth

Napisano 31 sierpień 2022 - 14:02

Możesz na jednym, możesz na dwóch, nie ma to większego znaczenia. Ważne jest, że jak na jednym, to trzeba solidnie odpocząć pomiędzy próbami, te 40 minut to moim zdaniem minimum. I nie ma to być jazda na 55% mocy, a dosłownie zatrzymanie się, czy totalnie luźne jechanie z wiatrem.

Test prowadzisz do odmowy całkowitej, ale nie nie ma sensu dłużej jeśli nie utrzymujesz już średniej mocy z próby. Odmowa nastąpi zawsze gdy osiągniesz VO2max, ale czy będzie to w 2:38min czy 3:32 nie ma znaczenia większego. Ważne, by starać się przekroczyć czas 2:30, dłuższa próba nie wyszła krótsza niż 10 minut, ale i nie dłuższa niż ok. 15 minut. Czasy ~3 i ~12 minut są dość optymalne i zapewniają bardzo wysoką dokładność wyniku, rzędu +/-1%. Moc ma być stała, nie może być opadająca bo zaczęliśmy za mocno chcąc pobić Armstronga i nie może być końcowego uderzenia sprintu przez 30s (5s nie ma znaczenia, przy odmowie i tak nie idzie już nic dołożyć czy wstać z siodła). Na wykresie tętno będzie jednostajnie narastające, a maksymalna jego wartość na samym końcu próby będzie naszym tętnem maksymalnym w sensie fizjologii wysiłku i przy maksymalnym poborze tlenu.

Wyniki wpisujesz do kalkulatora mocy z dokładnością do 1s. Kalkulatory znajdziesz w sieci, ale podaj maila, to wyślę ci plik z bardzo dokładnym

Dzięki za odpowiedź. [email protected]



#2687 żaba

żaba
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 15 listopad 2022 - 20:18

Nie wiem czy w tym temacie ale taka ciekawostka, może już wszyscy słyszeli albo czytali.W peletonie zawodowym tendencja jest raczej taka że uzywa się krótkie korby stawia większy prioryyyytet na budowanie wydolności (płuca, serce, krew) bo mają one więcej możliwości rozwóju niż siła mięśni.

#2688 żaba

żaba
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 15 listopad 2022 - 20:18

Nie wiem czy w tym temacie ale taka ciekawostka, może już wszyscy słyszeli albo czytali.W peletonie zawodowym tendencja jest raczej taka że uzywa się krótkie korby stawia większy prioryyyytet na budowanie wydolności (płuca, serce, krew) bo mają one więcej możliwości rozwóju niż siła mięśni.

#2689 Marqs

Marqs
  • Użytkownik
  • 477 postów

Napisano 15 listopad 2022 - 22:27

Nom. Z tymi krótkimi korbami to ciekawy temat. Fiterzy również doradzają krótsze i sam na takowe niedawno się przesiadłem. Zobaczymy jak będzie się w sezonie jeździć bo teraz ma roztrenowaniu to ciężko porównać.

#2690 żaba

żaba
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 16 listopad 2022 - 19:12

Ja mam 194cm wzrostu i od początku jak zacząłem trenować kolarstwo szosowe to tylko słyszałem że tylko korbe 175mm A najlepiej 177,5mm. I na takiej 175mm jeździłem. Później trafił mi się rower rozmiar 60 z korba 170mm. Byłem lekko zaskoczony, kręciło mi się miło mogłem utrzymać dobra predkosc. Ale co tam trafifila mi się korba 177,5mmm o o takiej mi kiedyś gadali ok zakladam i śmigam jeździłem na niej dobre 2 lata. Ale stwierdziłem że daje moc ale tylko na chwilę jak dla mnie za mocną. Nie daje radę utrzymać stałej dobrej prędkości jak na poprzedniej 170mm. Ok ostatnio mi wpada grupa 11 speed z korba 172,5mm jeżdżę już 2 tygodnie jest dobrze idę w dobrym kierunku, podoba mi się wkręcanie szybkie do uzyskania wysokiej prędkości.

#2691 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2883 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 listopad 2022 - 03:34

Nienawidze krotkich korb, czuje sie jakbym krecil niczym chomik w kolowrotku. 172.5 to dla mnie min, jezdze od 5 lat na 175 czyli tyle ile mam wzrostu i nie zamierzam zmieniac. Ale ja nie trenuje, zwykly turysta trzepak jestem

#2692 Radko

Radko
  • Użytkownik
  • 39 postów

Napisano 17 listopad 2022 - 09:14

Kto To Turysta Trzepak?



#2693 Radko

Radko
  • Użytkownik
  • 39 postów

Napisano 17 listopad 2022 - 09:14

Kto To Turysta Trzepak?



#2694 ogreczek

ogreczek
  • Użytkownik
  • 239 postów

Napisano 17 listopad 2022 - 09:25

Kto To Turysta Trzepak?

Pewnie taki co Trzepie 10 tysięcy i więcej kilometrów w sezonie :D 



#2695 Marqs

Marqs
  • Użytkownik
  • 477 postów

Napisano 17 listopad 2022 - 11:24

No krótkie korby raczej dla szczypiorów którym gdzieś tam siły brakuje albo dla kolarzy po kontuzji (jak w moim przypadku) Jesper Stuyven kilka lat temu po przesiadce na krótsze korby miał najlpeszy sezon w karierze, więc coś w tym jest.

#2696 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 listopad 2022 - 11:31

Na całe szczęście metodologia treningu dawno odeszła od szukania jednego rozwiązania dla wszystkich. W szczególności dotyczy to dwóch trendów: mechaniki ruchu oraz odżywiania (a w przypadku nawadniania w ogóle obserwowane są wszelkie ekstrema).


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#2697 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 868 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 17 listopad 2022 - 14:59

Mamy u nas lokalsa, który na trening 3h potrafi przyjechać bez picia, a jak jest 30 stopni to bierze jeden bidon 0,5l xD. Od razu mówię, ze nie jest słabiak. Na tym samym treningu przy 30 stopniach ja potrafie wypić 4x tyle, więc zgadzam się, a propos ekstremów.


  • blackrain lubi to

#2698 żaba

żaba
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 17 listopad 2022 - 19:46

Czy ja wiem, że krótkie korby dla szczypiorów. Sprinterzy (większość zapewne) uzywa krótkich korby w peletonie. Taki chłop Cipollini 189cm kręcił i kręci na 172,5mm i na szczypiora nie wygląda. A o kolarzach torowych co tylko uzywaja krótkich korby.

#2699 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 18 listopad 2022 - 17:06

Ridley Noah Fast Caleba Ewana ma 170mm przy wzroście 165 cm.
Andre Greipel przy 184 miał 172,5
Peter Sagan 184 i 172,5
Remco Evenepoel 171cm i 170mm korby
Wout Van Aert 187 i 172,5 w szosie jak i w CX
Van der Poel 184 cm i 172,5 w przełaju i szosie a 175mm w MTB.
Wydaje się, że chłopaki raczej na standardowych korbach jeżdżą proporcjonalnie do rowerów mniejszych o rozmiar czy dwa od amatorskich fittingów.
24c153965400496e00dbbf42599e3fe3.jpg

Wysłane z mojego motorola edge 20 przy użyciu Tapatalka

#2700 TomekSw

TomekSw
  • Użytkownik
  • 94 postów

Napisano 18 styczeń 2023 - 09:08

Do jakiej docelowo strefy mocy powinienem schodzić pomiędzy interwałami (trening na progu, Vo2Max, sweet spot)? Czy to musi być strefa 1 (regeneracja), czy też 2 (wytrzymałość)? Jeśli 2 to górna czy dolna jej część :D Czy ma to znaczenie na efektywność całego treningu, czy też liczy się tak naprawdę głównie to co robimy w trakcie interwałów?

Osobiście zauważyłem, że katując się najlepiej jest mi zejść do części dolnej lub środkowej 2 strefy, pozwala mi to jako tako przygotować organizm na kolejny mocny akcent.

Kolejna rzecz, jak jeździć na trenażerze, aby się nie zaziębić, a z drugiej strony nie przegrzać (co niekorzystnie wpływa na efektywność podczas danego treningu). Pomieszczenie schładzam do 18-19 stopni (bardziej nie mogę), zazwyczaj pozostawiam uchylone drzwi balkonowe no i nieszczęsny wiatrak, który wieje na mnie z boku lub lekko z tyłu (inaczej nie mogę go ustawić). Największy problem to dla mnie sam wiatrak, przy mocniejszych jednostkach czuję, że go potrzebuję, a i tak jak jest włączony, to po jeździe jestem cały zgrzany, a koszulka rowerowa (praktycznie rozpięta) jest cała mokra.





Dodaj odpowiedź