tomiek wysłał do mnie wyniki badań, na ich podstawie dokonam analizy testów (za jego zgodą) - myślę, że spora część osób na tym skorzysta.Z wyników które mam mój tlen jest do 150ud/min trenuje jedynie w górnym zakresie a wiec 148-150
Kadencje trzymam 92-95 w takiej dobrze sie czuje. W tej sytuacji wyniki z badania raczej mają sie nie bardzo
do regułek z hr/max bo przy moim 150 jest to chyba 79hr. ale ręki sobie nie dam uciąć jutro sobie to zapamiętam.
Czy taki plan byłby dobrym planem?
pn:basen
wt:tlen 1,5h
śr:tlen 2h + może jakieś interwały ponad tlen
czw wolne
pt::tlen 1:5h
sb:tlen 1,5h
nd:tlen 2h + może jakieś interwały ponad tlen
Czy może w okresie tlenu skupiać sie tylko na tym i żadnych interwałów mocniejszych.
Co do diety no staram sie jak mogę nie mam żadnych super spisów co wcinać.
Raczej staram sie wybierać bardziej pożywne jedzenie i jak najmniej tłuszczu.
1.jpg 188,32 KB 22 Ilość pobrań
Typowy test progresywnego obciążenia (Conconi'ego). Jednym z głównych celów takich testów jest wyznaczenie krzywej mleczanowej pobierając kilkakrotnie próbkę krwi z opuszka palca, wraz ze wzrastającym obciążeniem. Analizowana jest też ilość pobieranego i wydychanego powietrza, wraz z jego składem (CO2). Do tego krzywa tętna.
W związku z takim pomiarem możemy bez problemu wyznaczyć kilka kluczowych momentów na wykresie, ale to za chwilę. Najpierw zajmiemy się terminami, bo wiąże się z tym kilka nieścisłości. Diagnostix obrał sobie dwa kluczowe pojęcia w analizie wykresu: AT i RCP. Cytat z diagnostix.pl: "Warto również poświęcić chwilę na wyjaśnienie nazewnictwa formuły AT ( anaerobic threshold ). Niektórzy autorzy, fizjolodzy, trenerzy przyjmują wartość AT na poziomie 4 mmol/l i uważają, że jest to próg od którego zaczynają się przemiany beztlenowe. W nazewnictwie Diagnostix próg AT jest interpretowany jako próg w którym zaczynają się strefy mieszane tlenowo - beztlenowe, dlatego AT może być równie dobrze traktowany jako AeT ( aerobic threshold ), czyli ostatni punkt progu tlenowego."
W świecie literatury przedmiotu autorzy bardziej skłaniają się ku tej pierwszej wersji, tj. AT jako punkt, w którym stężenie mleczanu przekracza 4mmol/l krwi (próg beztlenowy), a LT bądź AeT jako punkt 2mmol/l (próg tlenowy).
Natomiast RCP (próg kompensacji oddechowej/próg hiperwentylacji) wg. Diagnostix: "Punkt RCP - próg, po którym następuje pobieranie energii tylko i wyłącznie z glikogenu z przemian beztlenowych ( bez udziału tłuszczu ! - to ważne ). Następuje hiperwentylacja, gwałtowny wzrost stężenia mleczanu we krwi, homeostaza zostaje mocno zaburzona - wartość, którą należy kontrolować szczególnie podczas długich maratonów, w których należy umiejętnie rozłożyć siły na cały dystans. Parametr również przydatny w czasie treningów, oraz bardzo dobra informacja dla zawodników nieposiadających miernika mocy ( otrzymane parametry LT, RCP, strefy energetyczne wg. tętna oraz mocy - po raz kolejny potwierdzają wysoką jakość usług Diagnostix, oraz dają najlepsze rozwiązania w monitorowaniu sportowców )."
Warto dodać, że RCP zawsze odpowiada progowi beztlenowemu, dlatego na podstawie oddechu łatwo zdecydowanie określić, kiedy się go przekracza (przeważnie występuje w okolicach stężenia laktatu na poziomie 7mmol/l krwi).
Nasz forumowy kolega próg tlenowy/AeT/LT/2mmol (czyt. taki, DO KTÓREGO proces szlaku tlenowej resyntezy ATP stanowi prawie maksimum; czyt. taki, OD KTÓREGO proces szlaku beztlenowej resyntezy ATP zaczyna być coraz większy kosztem tlenowego) zaczyna na poziomie pulsu 144-146 ud./min.
Próg beztlenowy/anaerobowy/AT/4mmol (czyt. taki OD KTÓREGO proces szlaku beztlenowej resyntezy ATP stanowi ponad połowę, a stężenie laktatu zaczyna gwałtownie wzrastać) zaczyna na poziomie pulsu 170-172 ud./min.
W przypadku progu beztlenowego, widać wyraźnie załamanie pulsu jako odpowiedź na zwiększony poziom mleczanu we krwi (skok 171-178 ud./min).
Jak wyznaczyć strefy, bo do tego zmierzam - to już najłatwiejsze zadanie. Tutaj przykładowe, zalecane przez guru sportów wytrz. Joe Friel'a strefy (gdzie LTHR to puls na progu beztlenowym - czyli 170-172 u naszego kolegi):
Bike Zones
Zone 1 Less than 81% of LTHR
Zone 2 81% to 89% of LTHR
Zone 3 90% to 93% of LTHR
Zone 4 94% to 99% of LTHR
Zone 5a 100% to 102% of LTHR
Zone 5b 103% to 106% of LTHR
Zone 5c More than 106% of LTHR
Sprawa jest banalnie prosta, jednak terminologia skutecznie ją utrudnia. Z chęcią odpowiem na wszelkie pytania.
@jano_3
W kolarstwie też często mamy do czynienia z fazą ekscentryczną, szczególnie przy wysokiej kadencji czy jeździe na tzw. "ostrym kole". Różnica w osiąganym pulsie w w/w sportach jest spowodowana zaangażowaniem określonej liczby włókien mięśniowych (duże znaczenie ma ekonomiczność) - przy pływaniu z podanych przykładów puls jest najniższy, gdyż woda unosi nas na powierzchni, więc automatycznie nie musimy dbać o utrzymanie pozycji względem działającej grawitacji.
Pozdrawiam.