Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trenażery Wahoo Kickr, Core, Snap


367 odpowiedzi w tym temacie

#221 Cysiek

Cysiek
  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 03 styczeń 2021 - 22:01

Dziękuję za odpowiedź. Moja wiedza techniczna jest znacznie uboższa od Twojej i do końca nie potrafię sobie odpowiedzieć na moje pytania poprzez Twoją odpowiedź - chyba nie potrafię znaleźć jednoznacznej odpowiedzi w Twoim tekście (jestem po prostu za głupi w tym temacie).

 

Wcześniejsze testy również przeprowadziłem ze sparowanym czujnikiem mocy kickr cora przez BT.

 

Wykonałem teraz to zalecenie: https://wahoofitness...0a8016e&lang=en

 

Włączyłem Edga a telefon umieściłem pod nim. Chyba wszystko poszło po BT. Wygląda to teraz tak:

Connect:Załączony plik  de307c07-d268-4924-956d-5fc8eee93337.jpg   63,09 KB   13 Ilość pobrań

Wahoo: Załączony plik  ab9bfc40-92b5-44e5-996c-92750c9583ba.jpg   70,8 KB   13 Ilość pobrań

 

Nie znam się ale wydawało mi się, że czujnik prędkości i mocy są jakoś powiązane przez czujnik optyczny?

 

Dodam, że jak "wejdę" w sparowane czujniki i wybiorę czujnik mocy z Kickr'a i klikne/tapnę kalibruj to od razu pojawia się komunikat "Błąd kalibracji" i pod tym "0". Mogę jedynie skalibrować cały trenażer po Ant+.

 



#222 FigoiFago

FigoiFago
  • Użytkownik
  • 136 postów

Napisano 03 styczeń 2021 - 22:51

Przeczytaj ten wątek na forum Garmina https://forums.garmi...ainer--dropouts

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
  • Cysiek lubi to

#223 Cysiek

Cysiek
  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 03 styczeń 2021 - 23:12

Przeczytaj ten wątek na forum Garmina https://forums.garmi...ainer--dropouts

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

 

Dziękuję, chyba tego było mi trzeba. Z tego co zrozumiałem problem występuje od wielu miesięcy i nie został rozwiązany. Urządzenia nie dogadują się ze sobą jako Smart Trenażer i sam Kickr Core może mi służyć jedynie za "domowy miernik mocy" - oczywiście poza rozwiązaniami typu Zwift, tutaj działa jak dotąd bez zarzutu. Pytanie czy programiści obu firm się dogadają lub, jak to wynika z moich obserwacji, Garmin znowu ma namieszane z oprogramowaniem (np. w dalszym ciągu "wypada mi" radar podczas jazdy, na szczęście nie częściej niż trzy razy i szybko wraca do "siebie").



#224 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 04 styczeń 2021 - 10:41

Czyli jeśli zakłócenia sygnału nie są przyczyną, to powinno pomóc pozostawienie tylko jednego źródła danych: moc (jeśli nie używasz sterowania z Edge) lub tryb trenażera sterowanego. W Edge to drugie na ogół podłącza się automatycznie i obecnie nie ma przełącznika dezaktywacji, a tylko można usunąć trenażer, który i tak zostanie podłączony po kolejnym włączeniu (sygnalizowałem problem dla programistów beta garmina, może uwzględnią to w kolejnym firmware), na dodatek jeśli jest kilka trenażerów sterowalnych, to chyba nie ma możliwości wyboru czy włączenia tylko pożądanego. 

Tak więc najpierw sugerowałbym sprawdzić jak działa podłączenie tylko przez profil trenażera ANT+ FEC. Jeśli prawidłowo, to super (wszystkie dane są transmitowane w tym profilu), to zapewnia zdecydowanie większe możliwości obsługi trenażera: wybór mocy docelowej, wybór oporu, wybór nachylenia, odtworzenie oporu kursu itd., jeśli nie, to podłącz trenażer jako miernik mocy ANT+, jeśli są problemy to będzie wskazywać na możliwe zakłócenia, wtedy usuń/deaktywuj miernik mocy ANT+ trenażera i podłącz miernik mocy trenażera przez BT. 

------------------------------------------------

 

Aż porównałem ostatnie treningi, żeby sprawdzić, czy takie coś występuje w przypadku Direto XR. W związku z tym, że ostatnio ciągle jeszcze kręcę spokojne jazdy grupowe na Zwift, a nie treningi ERG, w których na ogół przerwy w kręceniu nie występują, to na 100% nie byłem pewny czy mam te spadki transmisji, czy zera mocy wynikają z zatrzymań kręcenia. Wczorajszy trening i analiza wykazuje, że spadków brak, trzy razy faktycznie schodzi do zera, ale na pewno w tym miejscu naciskałem "hamulec" (czyli parowanie w Zwift), żeby poczekać na resztę grupy. Co ciekawe w tych miejscach moc spadła do zera, kadencja przez 2 sekundy utrzymywała się z poprzedniej wartości i w trzeciej sekundzie wyzerowała się (zgodnie ze schematem ANT), "prędkość" spadała wraz ze spadkiem prędkości koła pasowego. 

Czyli poprzednie spadki transferu wynikały z ustawionego u mnie kanału 10 nadawania WiFi - z automatu router sobie to ustawił i tak tablet, jak i smartfon nadawały na dużej mocy (słaby sygnał routera w pomieszczeniu gdzie trenuję) skutecznie zakłócając sygnał ANT - po ręcznej zmianie kanału znacząca poprawa, nawet jeśli sąsiedzi nadają na kanale 11 to dużych problemów nie widzę.

 

Połączony trenażer przez profil ANT+ FE-C (stąd brane również kadencja/prędkość), pomiar mocy trenażera przez ANT+. Dlaczego nie tylko sam profil trenażera? Korzystam z pola IQC (Power Slider) pokazujące na przesuwnej taśmie strefę mocy (dowolnie zdefiniowaną średnią), co jest bardzo praktyczne, niestety korzysta z danych miernika mocy, a nie pobiera danych z profilu FE-C. Muszę sprawdzić inne pola (np. Power Tools) czy któreś wykorzysta dane mocy pobierane przez profil FE-C. 

 

W sprawdzanym pliku stwierdziłem tylko 3 razy kilkusekundowe  zaniki danych prędkości. Co prawda te dane najchętniej bym w ogóle wyzerował bo psu na budę potrzebne dla mnie (tak, wiem - niektórzy bazują na tym jako dystansach serwisowych, aczkolwiek chyba lepiej używać czasu eksploatacji), stąd moja ciekawość, czy wiąże się to również z brakiem danych mocy przekazywanych w tym profilu FE-C. Chyba nie, bo dane kadencji były przekazywane poprawnie. Muszę zweryfikować ;).

 

Reasumując - wygląda na to, że problem przerw transmisji danych mocy dotyczy trenażerów Wahoo (pomimo incydentalnych sygnałów właścicieli innych trenażerów, ale tu myślę, że problemy leżą gdzie indziej np. w zakłóceniach sygnału) sparowanych z Edge poprzez dwa profile: mocy/trenażerowy FE-C. A właściwie na logikę biorąc, to profil mocy jest tylko odbiornikiem, tak więc raczej przyczyną będzie problem z obsługą profilu FE-C przez urządzenie Wahoo Kickr. Pytanie, czy wszystkie, czy tylko jakieś egzemplarze (np. ze starszym oprogramowaniem układowym)? 

 

O ile ktoś korzysta z zewnętrznego pomiaru mocy, to tego pewno nie zauważył. Jak macie ochotę to sprawdźcie, czy tego typu problem występuje również u innych użytkowników. I czy występuje przy sparowaniu tylko przy sparowaniu moc/FE-C (przy czym moc przez ANT, moc przez BT - to też może być ważne), czy występuje przy użyciu tylko profilu trenażera FE-C, bądź tylko profilu mocy (w tym ANT i BT - patrz uwaga wyżej).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#225 JAY85

JAY85
  • Użytkownik
  • 110 postów

Napisano 11 styczeń 2021 - 09:29

Mam pytanie odnośnie  porównania wahoo Core i pomiaru mocy w korbie Inpeak. Czy ktoś ma taki setup dla porównania.

Bo ja u siebie mam i teraz zauważyłem że podczas mocniejszych sprintów na stojąco wygląda jakby  Core nie dawał rady i jest mniejsza moc w porównaniu do inpeaka. Podczas sprintów na siedząco jest dużo bardziej wyrównane.

Czy Core może zaniżać maksymalne moce podczas sprintów ktoś coś takiego zauważył.

Ogólnie Inpeak i Core na dłuższych pomiarze wychodzą bardzo podobnie. Tylko kwestia sprintów.

 

Czy któś robił porównania z dwu stronnym pomiarem i też zauważył przy sprintach na core mniejszą moc?

 

przykładowa analiza na zwiftpower: https://www.zwiftpow...hp?set_id=94384



#226 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 11 styczeń 2021 - 09:53

To ja wczoraj zrobiłem analizę Kickr Core vs Assioma DUO podjeżdżając pod Alpe, więc bez sprintów i Wahoo trochę zawyżał.

https://www.zwiftpow...hp?set_id=94620


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#227 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 11 styczeń 2021 - 10:03

Właściwie to nawet Wahoo (core) miewa tendencje do przeszacowywania mocy w sprintach. U Ciebie wręcz odwrotnie - patrząc na dane Zwiftpower: wykres CP i dane w tabelce, widać zawyżanie danych. Interesujące są dane kadencji w 21:20 - 21:40, oraz 46:21 - 46:36, gdzie Inpeak wykazuje zerową kadencję, a Core wykazuje dość wysoką kadencję - pytanie czy przez te kilkanaście sekund kadencja (a co za tym idzie - moc) występowała, czy nie?. Zaraz po tym moc jest zawyżona o dobre 100 W (i więcej) na "korzyść" Core. Później to się wyrównuje. 

Z drugiej strony, też głowy bym nie dał, czy Inpeak przy maksymalnych obciążeniach na pewno dobrze liczy moc. Być może właśnie Inpeak dość mocno przeszacowuje moc przy większych momentach obrotowych. Zwłaszcza podczas nacisku na stojąco. Bez porównania z "normalnym" miernikiem mocy ciężko cokolwiek powiedzieć, do mierników mocowanych na ramieniu korby mam dość ograniczone zaufanie.


  • 1415chris lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#228 JAY85

JAY85
  • Użytkownik
  • 110 postów

Napisano 11 styczeń 2021 - 10:39

Właściwie to nawet Wahoo (core) miewa tendencje do przeszacowywania mocy w sprintach. U Ciebie wręcz odwrotnie - patrząc na dane Zwiftpower: wykres CP i dane w tabelce, widać zawyżanie danych. Interesujące są dane kadencji w 21:20 - 21:40, oraz 46:21 - 46:36, gdzie Inpeak wykazuje zerową kadencję, a Core wykazuje dość wysoką kadencję - pytanie czy przez te kilkanaście sekund kadencja (a co za tym idzie - moc) występowała, czy nie?. Zaraz po tym moc jest zawyżona o dobre 100 W (i więcej) na "korzyść" Core. Później to się wyrównuje. 

Z drugiej strony, też głowy bym nie dał, czy Inpeak przy maksymalnych obciążeniach na pewno dobrze liczy moc. Być może właśnie Inpeak dość mocno przeszacowuje moc przy większych momentach obrotowych. Zwłaszcza podczas nacisku na stojąco. Bez porównania z "normalnym" miernikiem mocy ciężko cokolwiek powiedzieć, do mierników mocowanych na ramieniu korby mam dość ograniczone zaufanie.

No własnie  u mnie Wahoo Core po zaprzestaniu pedałowania lub czasem sztucznie utrzymywać kadencje co widać na wykresie. W tej analize te momenty własnie gdzie Inpeak pokazywał zerową kadencje to było własnie dobrze bo to było po mocnym podjeździe i na chwilę przestawałem pedałować. Core wygladało jakby dalej widział pedałowanie i przez to pokazywał moc.

No niestety nie mam pomiaru mocy dwustronnego, a to by było najbardziej miarodajne do porównania.



#229 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 11 styczeń 2021 - 10:41

Ja za to używam inpeak i to się pokrywa z obserwacjami Bzyka, dodatkowo widzę tu podobne zachowanie w trakcie pierwszych kilkunastu minut - pomiar w trenażerze mocno zaniża.

W trakcie krótkich sprintów potrafi zaniżyć o 200w.

Dla mnie, chociaż jestem totalnym amatorem, ten pomiar wbudowany w wahoo jest malo użyteczny, szczególnie jak ktoś chce na nim opierać treningi sterowane z erg - wtedy odchylenia są bardzo duże.
  • JAY85 lubi to

#230 JAY85

JAY85
  • Użytkownik
  • 110 postów

Napisano 11 styczeń 2021 - 10:52

Ja za to używam inpeak i to się pokrywa z obserwacjami Bzyka, dodatkowo widzę tu podobne zachowanie w trakcie pierwszych kilkunastu minut - pomiar w trenażerze mocno zaniża.

W trakcie krótkich sprintów potrafi zaniżyć o 200w.

Dla mnie, chociaż jestem totalnym amatorem, ten pomiar wbudowany w wahoo jest malo użyteczny, szczególnie jak ktoś chce na nim opierać treningi sterowane z erg - wtedy odchylenia są bardzo duże.

Mnie osobiście najbardziej nurtują te sprinty czy wina leży po stronie wahoo czy po stronie Inpeaka, ale widzę że bez dwustronnego pomiaru nie da się tego stwierdzić. Chociaż jeśli chodzi o zakresy od 5 minut wzwyż to idą te da pomiary bardzo równo w tolerancji +/- 2% więc tu złego słowa nie mogę powiedzieć.



#231 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 11 styczeń 2021 - 10:53

20 watów różnicy to potrafi być granica życie/smierć.

d48e9d3e0e0cded831184f532b100784.png

Natomiast fajnie wygląda więcej niż mniej.

Ja drązyłem temat dość mocno, nawet konsultowałem pliki fit z pracownikiem INPEAK:
43a83a8b87f9b3d8fcb9033ee33f1040.jpg
542446f526790dafb704f0b8d7f146c5.jpg

#232 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 11 styczeń 2021 - 11:02

Takie tam tłumaczenie, że nasze produkty działają super, a pomiar mocy z trenażera do bani. Dziwne, że wszystkim innym działają całkiem dobrze, tylko w przypadku tego miernika nie do końca.

 

No i Bzyk wyraźnie napisał, że mu Core nieco zawyża, a nie zaniża w porównaniu do pomiaru w pedałach.

 

Fajnie to wygląda, jak mierniki pokazują mniej więcej tyle samo, a nie pomiary rozjeżdżają się dość mocno.

 

A może jednak to nie Core zaniża, a właśnie Twój Inpeak zawyża? 

Typowe zachowanie Wahoo Core podczas mocnego (>1kW) sprintu:

5608e24ce61d6f8497d82607e9fe7dc6.png

Przeszacowanie o nieco ponad 100W. Praktycznie w każdym dostępnym teście wychodzi, że Wahoo w sprintach przeszacowuje nieco moc:

image_thumb-45.png

Tu z testu DCR'a przy sprincie w okolicach 700/800W Core wykazuje większą moc w stosunku do Stages/SRM. Tu różnica też ok. 100W na korzyść Core (812W/okolice 700W).

 

Bzyk, zrób test porównawczy sprintów Twojego Core z Assiomą - zobaczymy jak zachowuje się Core, chociaż mogę się założyć, że w przypadku mocniejszych depnięć (zwłaszcza na stojąco) moce oszacowane przez Core będą znacząco wyższe, niż te wyliczone przez Assiomę.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#233 JAY85

JAY85
  • Użytkownik
  • 110 postów

Napisano 11 styczeń 2021 - 11:10

Takie tam tłumaczenie, że nasze produkty działają super, a pomiar mocy z trenażera do bani. Dziwne, że wszystkim innym działają całkiem dobrze, tylko w przypadku tego miernika nie do końca.

 

No i Bzyk wyraźnie napisał, że mu Core nieco zawyża, a nie zaniża w porównaniu do pomiaru w pedałach.

 

Fajnie to wygląda, jak mierniki pokazują mniej więcej tyle samo, a nie pomiary rozjeżdżają się dość mocno.

 

A może jednak to nie Core zaniża, a właśnie Twój Inpeak zawyża? 

Typowe zachowanie Wahoo Core podczas mocnego (>1kW) sprintu:

5608e24ce61d6f8497d82607e9fe7dc6.png

Przeszacowanie o nieco ponad 100W. Praktycznie w każdym dostępnym teście wychodzi, że Wahoo w sprintach przeszacowuje nieco moc:

image_thumb-45.png

Tu z testu DCR'a przy sprincie w okolicach 700/800W Core wykazuje większą moc w stosunku do Stages/SRM. Tu różnica też ok. 100W na korzyść Core (812W/okolice 700W).

 

Bzyk, zrób test porównawczy sprintów Twojego Core z Assiomą - zobaczymy jak zachowuje się Core, chociaż mogę się założyć, że w przypadku mocniejszych depnięć (zwłaszcza na stojąco) moce oszacowane przez Core będą znacząco wyższe, niż te wyliczone przez Assiomę.

To co piszesz co robił Lama i DC to są wersje jeszcze przed aktualizacją Cora  które były później i miało się poprawić . Tylko ja nie mam własnie możliwości zrobienia takiego porównania bo nie mam pomiaru dwustronnego. 

Możliwe że może Inpeak zawyża nie przeczę. Chociaż już też odsyłałem do inpeka i mi sprawdzali i napisali że wszytsko jest dobrze.

jest jeszcze opcja że może moja noga lewa jest mocniejsza i przy inpeaku mnożąc x2 wychodzą większe wartości przy sprintach na stojąco.

 

Może ma ktoś pożyczyć na testy pomiar dwustronny :)



#234 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 11 styczeń 2021 - 11:13

Zgadza się,  dlatego poprosiłem Bzyka, żeby przetestował swojego Core z dwustronnymi Assioma podczas mocnych sprintów ;)

 

Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby dało się przetestować jednocześnie Core/Assioma/Inpeak i porównać dane. No ale nawet porównanie Core/Assioma też powinno dać jakiś obraz tego jak aktualnie oszacowuje Core mocniejsze depnięcia.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#235 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 11 styczeń 2021 - 11:15

2b9562e74276a12ec75bb18ec934f439.jpg

#236 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 11 styczeń 2021 - 11:18

Tak, ale zauważ, że ten "poprawiony" (bo poprzedni test to była tragedia) egzemplarz równie dobrze mógł być fabrycznie dokładnie skalibrowany pod test recenzenta i taki został mu przekazany. Kto zapewni, że identyczne parametry pomiarowe mają każde mierniki dostarczane dla każdego kupującego?


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#237 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 11 styczeń 2021 - 11:18

To samo można napisać i o wahoo i o assiomie.

#238 JAY85

JAY85
  • Użytkownik
  • 110 postów

Napisano 11 styczeń 2021 - 11:25

Czyli czekamy na kogoś kto zrobi pomiary sprintów z pomiarem dwustronnym i wtedy bedzie bliżej prawdy.



#239 JAY85

JAY85
  • Użytkownik
  • 110 postów

Napisano 11 styczeń 2021 - 11:26

To samo można napisać i o wahoo i o assiomie.

Dokładnie.

A Ty nie masz gdzieś sprintów  porównnujących wahoo z inpeakiem ? Lub może mogłbyś takowe wykonać tak dla moeje wiedzy do porównania.



#240 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 11 styczeń 2021 - 11:29

Dokładnie. I faktycznie warto byłoby rzucić okiem na inne sprinty Inpeak.

 

To samo można napisać i o wahoo i o assiomie.

 

Nie, nie można. Zbyt wiele danych potwierdzających ich dokładność, żeby to zignorować. Jeśli masz tak dużą rozbieżność pomiarową, to albo masz źle skalibrowany trenażer, albo Twój Inpeak jest kiepski w mierzeniu mocy. Porównaj sobie zapisy Yay85 i swoje. U niego poza niedokładnością na wysokiej mocy (i to głównie stojąc) dane mniej więcej pokrywają się. U Ciebie dość mocno się rozjeżdżają. Na dodatek to nie w Core dane wyglądają na wygładzone, a właśnie w Inpeak, chociaż wątpię, czy jakieś wygładzenie danych tam jest, ale zapis danych wygląda mało poprawnie (w odróżnieniu od danych Core). Rozumiem, że fajnie gdy widzi się 20W więcej, niż 20W mniej, ale 13% różnicy to żadna dokładność.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź