Trzeba było brać średnicę z 10 cm większą. Koszt ten sam, efekt bez porównania lepszy. Choć i tak biorąc pod uwagę siłę nadmuchu/hałas to nie umywa się do wentylatorów promieniowych. Łopatki wentylatrów promieniowych zawsze będą głośniejsze. Znacznie.
Co do hałasu już pisałem. Mniej więcej na słuch wahoo max -> 2 stopień cyrkulator. Mniej więcej. Spróbuję z jakąś apką dB pomierzyć, choć mierzenie smarfonem może być mało dokładne.
Poziom wyjściowy 22 dB
- stopień: 35 dB (czytelnia z szptami)
- stopień 44 dB
- stopień 52 dB
- stopień 55 dB
Dla porównania cyrkulator 110W/55cm, wentylator promieniowy ma nierównomierną charakterystykę hałasu i wytwarza zmienne pole dźwiękowe zależne od pchania powietrza łopatkami, przypomina to uderzenia powietrza w rytm pojawiania się łopatek.
- 50 - 70 dB (rozmowa)
- 55 - 72 dB (rozmowa, ale więcej głośna muzyka)
- 60 - 75 dB (głośna muzyka)
W przypadku odwrócenia mikrofonu w celu zabezpieczenia przed bezpośrednim wpływem falowania powietrza:
Wahoo:
- 35 dB (tu głównie poszum słyszalny z silnika, niezależny od siły nadmuchu)
- 44 dB
- 51 dB
- 53 dB
Jak widać do prawie 3 stopnia głównym źródłem hałasu jest dość specyficzny poszum silnika generowany stale, później dochodzi hałas pędu powietrza. Co ważne, pęd powietrza nie ma dużego wpływu na zmiany hałasu, jest stały a nie pulsujący jak przy wiatrakach.
Pozostałe pomiary przy odwróconym mikrofonie, żeby nie było dużych skoków pomiarowych dla wentylatorów promieniowych:
Cyrkulator:
- 50 dB
- 54 dB
- 57 dB
Wentylator stojący 60W 50 cm średnicy (pomiar mikrofonem odwróconym od źródła):
- 36 dB
- 46 dB
- 50 dB
Subiektywnie moc nadmuchu jest skorelowana z poziomem dźwięku, czyli wentylator 60W/50cm dmuchając na 3 stopniu dmucha mniej więcej tak samo mocno jak cyrkulator na 1, no i Wahoo na mniej więcej 70% mocy.
Przypominam, że natężenie dźwięku mierzone w dB jest skalą nie liniową, a logarytmiczną, czyli wzrost natężenia dźwięku o każde 1 dB to teoretycznie 10x tyle co poprzednio (np. 10dB to 10, 20dB to 100, 30dB to 300 itd), jednak w przypadku dźwięku należy uwzględnić krzywą korekcyjną różną dla różnych częstotliwości dźwięku. Korekta dla bardzo niskich częstotliwości jest duża, dla bardzo wysokich dość duża, zerowa dla 1 kHz.